Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisseleri, ABD kanun yapıcılarının borç tavanını artırarak temerrütten kaçınacağı iyimserliği ile yükselirken, bölge endeksi son üç haftanın en büyük artışına doğru ilerliyor.

Great Wall Motor Co., satışlarının geçtiğimiz ayda arttığını açıklamasıyla Hong Kong işlemlerinde yüzde 2.6 değer kazandı. Westpac Banking Corp., Lloyd Banking Group Plc'nin Avustralya hisselerini satın alacağını söyledikten sonra Sidney'de yüzde 2.5 yükseldi. Asya'nın en büyük giyim perakendecisi Fast Retailing, kâr tahmininin analist beklentilerini kaçırması ile yüzde 3.8 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 yükselerek Tokyo saati ile 14:17'de 140.77 puana geldi ve 19 Eylül'den bu yana en büyük günlük kazancına yöneldi. ABD Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi liderlerinden Eric Cantor'a göre Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasındaki görüşmeler ilerleme arayışıyla devam edecek. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre partiler arasındaki 90 dakikalık toplantıda belirli bir karar alınmadığı söylendi.

Sidney merkezli Colonial First State Global Asset yatırım piyasası araştırma şefi Stephen Halmarick, "İki taraf da gelecek haftadan kaçınmaya çalışıyor. İnsanlar 17 Ekim'den önce bir çözüm sağlanacağını varsayıyor fakat bunun için daha yol var" yorumunu yaptı.