Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de yasakoyucuların borç limitinin artırılmasında ilerleme kaydettiği spekülasyonu üzerine ABD hisseleri yükseldi; Standard&Poor's 500 Endeksi Eylül'den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

Johnson&Johnson, Goldman Sachs Group Inc.'in şirketin hisse notunu yükseltmesi üzerine yüzde 1.4 primlendi. Cognizant Technology Solutions Corp., Infosys Ltd.'ın satış tahminini yukarı çekmesinin ardından yüzde 4.6 değer kazandı. Wells Fargo&Co., gelirlerin düşmesi ve maliyetin yukarıda kalmasıyla yüzde 0.3 düştü. Kuzey Amerika'nın en büyük bitki besini üreticisi Potash Corp. of Saskatchewan Inc., kâr tahminini indirmesi sonrasında yüzde 1.8 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.6 kazançla 1,702.86 puana çıkarak, hükümetin kapandığı 1 Ekim'den bu yanaki kayıplarını geri aldı. Dow Jones Endeksi yüzde 0.6 artışla 15,221.60 puana yükseldi. S&P 500 Endeksi'ndeki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 5.3 üzerindeydi.

Yapıcı konuşmaların olduğuna işaret eden US Bank Wealth Management'ın kıdemli hisse senedi stratejistlerinden Jim Russell, "Bütçe tavanını geçici olarak uzatacak bir çerçevenin oluşmaya başladığını görmek o kadar zor değil. İşlerin ilerlediğini düşünüyoruz" dedi.

S&P 500 Endeksi dün yüzde 2.2 kazançla 2 Ocak'tan bu yana en büyük sıçramasını yaptı.