Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi düşüşle başladığı günü, ABD istihdam verilerinin beklentilerin altında kalmasından bulduğu destekle dünkü kapanışa göre 395,40 puan yükselerek 79.272,42 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 0,50 oranında değer kazanırken toplam işlem hacmi 3,7 milyar lira oldu. Bankacılık endeksi dün olduğu gibi bugün de yükselişin lokomotifi görevini görerek yüzde 1,45 oranında değer kazanırken, holding endeksinin yükselişi ise yüzde 0,24 ile sınırlı kaldı.

ABD Çalışma Bakanlığı, piyasalar için kilit öneme sahip olan tarım dışı istihdam verisini hükümetin kapalı olması nedeniyle yaklaşık 3 haftalık gecikmenin ardından bugün açıkladı. Açıklanan verilere göre, tarım dışı istihdam eylül ayında 148 bin kişi artarken, 180 bin olan piyasa beklentisinin çok uzağında kaldı. Ağustos ayına ilişkin tarım dışı istihdam artışı 169 binden 193 bine, temmuz ayı 104 binden 89 bine revize edildi.

- Dolar/TL 1,9656 seviyesine geriled,

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) kararları üzerinde etkili olması nedeniyle piyasalar tarafından yakından takip edilen tarım dışı istihdamın beklentilerin çok altında kalması ile parasal genişlemenin yavaşlatılmasının 2014 yılının ilk çeyreğine kalabileceği beklentisinin arttığını belirtiyor. Bu beklentilerle dolar diğer para birimleri ve emtialar karşısında düşüşe geçerken, BIST 100 endeksi de yükseliş isteğini devam ettirdi.

Dolar/TL'nin 1,9650 desteğine kadar geri çekildiğine dikkati çeken analistler, bu seviyenin destek konumunda olduğunu ve kırılması durumunda 1,94 seviyesinin gündeme gelebileceğini kaydediyor. BIST 100 endeksinde 79.200 direncinin hemen üzerinde yapılan kapanışın pozitif görünümü yarına taşıyabileceğini ifade eden analistler, bu seviyenin üzerinde kalınması durumunda 80.000 puanın üzerinin test edilebileceğini tahmin ediyor.

- Yarın Para Politikası Kurulu kararları takip edilecek

Yurtiçi piyasalar yurtdışı veri takviminin zayıf olduğu yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarını takip edecek. PPK kararları ile ilgili AA Finans Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, politika faizi ve faiz koridorunda herhangi bir değişiklik yapılmasını beklemiyor.

AA