Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

UEFA Avrupa Ligi J Grubu üçüncü maçında sahasında Polonya'nın Legia Varşova takımı Trabzonspor'un teknik direktörü Mustafa Akçay, her gün Trabzonspor'u daha iyi temsil etmek için her şeyi ortaya koyan onurlu adamlara sahip bir takım olduklarını söyledi.

Akçay, maçın ardından futbolcular Onur ve Janko ile katıldığı basın toplantısında, maçı başından sonuna kadar istediklerini topluma, herkese gösterdiklerini belirterek, "Oyuncu arkadaşlarım uzun süreden beri takımdaşlık, sahada duruş adına çok büyük hareketler ve gelişmeler içerisindeler. Bu akşam da herkes birbiri için oynadı. Birbirinin arkasını kollama anlayışımız sürecek" dedi.

Uzun zamandır gol yemeyen kaleciye, takıma sahip oyduklarını söyleyen Akçay, şöyle konuştu:

"Her gün oyun standardını yükselten bir gruba sahibiz. Her gün Trabzonspor'u daha iyi temsil etmek için her şeyini ortaya koyan onurlu adamlara sahibiz ama bu şehirde bir şeyler oluyor. Basının, taraftarımızın Trabzonspor'un skalasını çok yükseğe koyarak kişiler arasında uyumsuz bir ortam sağlamasına ortam hazırlaması hiç de doğru değil. Hoşgörü ve sevgi çocuğun büyümesine, yaptığınız felsefenin katilesinin yükselmesine neden olan öğelerdir. Bunlar etken öğelerdir. Kaldı ki benim taraftarım, insanım bu ülkeye futbolla ilgili dersler vererek kendini bu şekilde ifade eden kitle kendi çocuğunu, yavrusunu kendisi için mücadele eden çocuğunu sokağa atmaz. Bu yanımda gördüğünüz oyuncular onurlu insanlar, mücadele ediyorlar, gayret gösteriyorlar. Tatminsiz ve seviyeyi yukarı çıkararak bunlara bakmak, bunlara yapılmış en büyük haksızlık olur."

Akçay, Onur Recep Kıvrak ve Janko'yu işaret ederek, "İkisi ile gurur duyorum. Bu akşam Kadir hoca ve bu toplum için oynadılar. İkisini de kutluyorum. Şahıslarında tüm arkadaşları da kutluyorum" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Takımın zorlandığı anda artan tepkiler nedeniyle mi oyuncu değiştirdiniz" sorusuna Akçay, şöyle devam etti:

"Hayır. Biz zaten Janko ile devre arasında sağlık problemleri nedeniyle diyalog kurduk, durumunu izledik, istişare halindeydik. Henrique'nin de iki gün orta kulak iltihabı ve denge sorunu nedeniyle çok acı çekti. Onun için insanlarımızın hiçbir şeyi tahlil etmeden, çok iyi gözlem yapmadan oyunculara, arkadaşlara saldırgan olmasını pek anlayamıyorum ancak Trabzonspor taraftarı, kitlenin büyük beklenti içerisinde alışkanlıklarla buralara geldiklerini biliyorum. İçsel ve genetik olarak mağlubiyetlere başarısızlığa tepkili olmaları bu sonuçları doğruyor. Ben biraz daha sakinlik, sevgi ve hoşgörü diyorum. Bu çocuklar hakettiği için bunları istiyorum. Onlar benim insanlarım. Onlara ne küser ne darılırım, ne farklı bakış açısıyla bakarırım. Onlar beni eleştirebilir, göğüsleyebilirim."

Akçay, futbolcuların enerjilerini almamak gerektiğini de söyleyerek, "Bana yapılan her türlü eleştiriyi kabul ediyorum ama sporcularımızın konumu ve yapısı farklı. Ben giderim ama onlar devam edecek. Bu oyuncuların sözleşmeleri var, bazıları gönülden sözleşmeli. 10-15 yıl takımın kalesini koruyacak adam yakalamışsınız. Toplumun refleksleri uyanmalı. Kime sahip olduklarını bilmeli. Ben giderim ama oyuncular kalacak, onları sahiplenmeli ve korumalısınız" diye konuştu.

Akçay, aldıkları galibiyetle grupta puan avantajı yakaladıklarını belirterek," Bu puan avantajını koruyarak tek tek müsabakaları ele alıp gidersek avanatja dönüştürebiliriz, 8-10 puan gnuptan çıkmayı kolaylaştıracak gibi görülüyor ama futbol bu. Hiçbir şey belli olmaz" dedi.

-Legia cephesi

Legia Varşova Teknik Direktörü Jan Urban ise aldıkları yenilgi sonrası kesinlikle umutlarının bitmediğini belirterek, "Gol atmamız lazımdı, bu maçta yapamadık. Bunu ileriki maçlarda düşünmemiz lazım. Daha 3 maçımız var. 3 maçta umarım başarılı olabiliriz" diye konuştu.

Trabzonspor karşısında ikinci yarıda iyi oynadıklarını ifade eden Urban, " Birkaç ciddi pozisyonumuz vardı. Trabzonspor'un kalecisi Onur çok başarılıydı ve dört dörtlük iş yaptı. Eksik oyuncularımızı düşünmedik bu maçta" diye konuştu.

Urban, karşılaşmanın hakeminin yönetimine ilişkin, "Birkaç pozisyon vardı. Orada hata vardı diyemiyorum ama hakemler kararlarında farklı insiyatifler kullanabilirdi" ifadelerini kullandı.


-Terim başarılar diledi

Karşılaşmayı izleyen A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, maç öncesi bordo-mavili takıma başarılar diledi. Soyunma odasına giden Terim'in teknik direktör Mustafa Akçay'a sarılarak başarılar dilediği bildirildi.