Advertisement

Asya ile Avrupa'yı denizaltından birbirine bağlayan, "Asrın Projesi" Marmaray'da ilk sefer, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün vatmanlığında gerçekleşti.

Üsküdar Meydanı'nda düzenlenen törenin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve eşi Gülten Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, makinist dairesinde yolculuk etti.

İlk seferde bakanlar, yabancı konuklar, belediye başkanları, bürokratlar da yer aldı.

Vatman Serkan Yavaş, hareket etmeden önce Cumhurbaşkanı Gül'e bilgi verdi.

Marmaray'ın Üsküdar istasyonunda saat 17.19'da başlayan yolculuk, Asya ve Avrupa kıtalarının tam ortasında 10 dakikalık molanın ardından devam etti. Molada, Gül, Çiçek, Erdoğan ve yabancı konuklar, üzerinde Asya ve Avrupa yazan levhayı duvara sabitledi.

Yolculuk başladığı sırada "Marmaray'ın açılış törenine ve tarihe yolculuğumuza hoşgeldiniz, şeref verdiniz" şeklinde İngilizce ve Türkçe anons edildi.

İlk yolculuk, Yenikapı İstasyonu'nda saat 17.39'da sona erdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Ekim 2013 Çarşamba, 15:15 Misafir marmaray iyiki açildi. en azindan toplu taşimayla gidenler trafiği rahatlatir,çok değerli zamanimizdan kazaniriz. teşekkürler emekleri geçenlere..
30 Ekim 2013 Çarşamba, 12:27 Misafir asrın yolcuuğunda asrın sevdası var...çok güzel. l
30 Ekim 2013 Çarşamba, 09:13 Misafir çok başarılı ve zor bir proje bence. hayırlı ve uğurlu olsun. umarım çok para kazanır ve tcdd 'nin yeni proje ve hatlarına kaynak sağlar. bence cumhuriyeti sevmek, işte böyle cumhuriyeti ve milli devleti yüceltmekle olur.atatürk 'ün "muasır medeniyetler seviyesine yükselmek" hedefine en çok yaklaştığımız bir süreç yaşıyoruz son 250 yıllık tarihimizde. umarım bu istikrar ve barış ile türkiye 100. yılına da bir kat daha büyümüş olarak girer... kısır siyasi ve ideolojik çatışmaları bırakıp hepimiz vatandaşı olduğumuz ülke için yaptığımız işin daha iyisini ortaya koymaya çalışmalıyız. teşekkürler.