TVRadyo

Terim: Hakkımı helal etmiyorum

Terim: Hakkımı helal etmiyorum

Fatih Terim basın toplantısı düzenliyor, Terim; "Bana yaşatılanlardan dolayı bazılarına hakkımı helal etmiyorum" dedi

31 Ekim 2013 Perşembe, 14:18 Güncelleme: 31 Ekim 2013 Perşembe, 16:53

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, Galatasaray'dan ayrılış süreciyle ilgili ilk kez konuştu.

Düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Terim, divan kurulunda konuşmayı planlamasına rağmen kulüp başkanı Ünal Aysal'ın tv'deki ropörtajının ardından basın toplantısı yapmaya mecbur kaldığını belirterek, şöyle konuştu:

"Bu toplantıyı organize ederken, artılarını ve eksilerini fazlasıyla tarttım. Buna karar vermek çok kolay olmadı. Kimileri için susmam ve konuşmamam, kimileri için ise artık konuşup benim cephemde yaşananları anlatmam gerektiği yönünde görüşler olduğunu biliyorum. Doğal olarak ben, Galatasaray'ı düşünmek ve zarar vermemek için ne kadar titiz davrandıysam, gündemin değişmediğini gördüm. Gördükçe de daha fazla üzüldüğümü ve yaralandığımı fark ettim. Benim de değerlerim ve kıymet verdiğim bir ailem var. Unutulmasın ki sevinen, üzülen, kızan ve kırılan bir insanım. Ben, 'Kişilere değil, Galatasaray'a ve markasına zarar verir miyim?' diye endişe ettim. Görüyorum ki sistematik bir şekilde sürdürülen itibarsızlaştırma çalışmasından 'Fatih Terim'e zarar veriliyor mu?' diyen kimse yok. Şu an konuşarak yanlış yapıyorsam da başkasının yerine bana bir kere de kendi dilimden zarar gelsin diye böyle bir konuşma yapmaya karar verdim. Divan kurulunda konuşmayı planlamıştım ama Sayın Aysal'ın bir gazeteciyle yaptığı televizyon programı beni beklememeye mecbur kıldı."


- "Galatasaray Ali Sami Yen'dir, Metin Oktay'dır"

Sarı-kırmızılı kulüpten ayrılması için gerekçe gösterilen "Galatasaray değerlerine aykırı davrandı" eleştirilerine karşı çıkan Fatih Terim, şunları dile getirdi:

"Profesyonellikle, kurumsallıkta bir karar alınır, uygulanır ve biter. Ancak biz de öyle olmadı. Bittikten sonra herkes yoluna gider. Kurumsallık bunu gerektirir. 1,5 aydır alınan bu kararı meşru kılacak, kararın doğruluğunu kabul ettirecek onlarca söylemde, iddiada, hatta serviste bulunuldu. Halan kimsenin aklının bu konuda net olmadığını düşünüyorum. Galatasaraylılara buradan sesleniyorum; lütfen bir haklı haksız, suçlu suçsuz arayışına girmeyin. Beni 40 yıldır tanıyorsunuz. Beni bir kez olsun yüzyüze gelmeden bile tanıyanlar var. Bu benim için gurur verici bir şey. Zor bir insan olabilirim. Kolayım demedim. Egolarım pekçok insandan fazla da olabilir. 'Değişmem, yerimden kımıldamam' demedim hiçbir zaman.

Yaşamını toplumsal ve ailevi değerler üzerine kurmuş, kendisini geliştirmek için hala eğitim alan, Galatasaray kültürünü ve geleneklerini pekçok kişiden daha fazla özümsemiş birine 'Galatasaray değerlerine aykırı davrandın' diyemezsiniz. Eğer insanlarınn bağlılığını gösteren bir terazi olsa, benim kefem pekçok kişiden daha ağır basar. Orada yüreğimin ve Galatasaray'da yaşadıklarımın ağırlığı vardır. Onun için ağır basar. Galatasaraylı büyüklerimden, üyelerin hür iradesiyle seçtiği başkan ve yönetimi hedef gösterecek, suçlayacak ve arkasından konuşacak bir eylem içinde bulunmamayı öğrendim. Hak etmediğim ve yaşamadığım halde, yaşanmış gibi, yaşamadığım, yapmadığım veya olmayan şeyleri doğruymuş gibi gösterilen olaylara açıkçası cevap verecek olmaktan hicap duyuyorum. Galatasaray Kulübü'nün bir divan üyesi olarak söylüyorum, Galatasaraylılık başarılı olmak için ve galip gelmek için her yola başvurmak değildir. Galatasaray Ali Sami Yen'dir, Metin Oktay'dır."


- "Çok açık bir iletişim problemi yaşadık"

İkinci döneminde kulüpten ayrılışında merhum başkan Özhan Canaydın'la yaşadıklarını anlatan Terim, sözlerine şöyle devam etti:

"Sayın Aysal'ın da ifade ettiği gibi çok açık bir iletişim problemi yaşadık. Bunu kabul ediyorum ve hiçbir zaman da reddetmedim. Ben derdimi başkanla birebir konuşmayı istedim. Kapısından çıktıktan sonra konuşulanları internet siteleri, sosyal medyadan veya televizyonlardan öğrenmeyi tercih etmedim. Velev ki biz dostuz, öyle kabul edelim. Velev ki aramızda iletişim problemleri var. Bütün bunlara rağmen, yine karşılıklı oturur, konuşur ve yolları ayırırdık. Ben de başarılar diler, eşyalarımı toplar çıkardım. Özhan Canaydın'la yaşadıklarımızın üzerinden 10 sene geçti. Hiçbir yerde duydunuz mu? Hayır.

Madem Galatasaray kültüründen ve değerlerinden bahsediyoruz, antrenmanı bitirip teri soğumadan odasına giden hocasına işine son verildiğini basın yoluyla bildiren, Galatasaray markasıyla yayın yapan televizyon kanalımızda aynı dakikalarda hayal mahsulü bir anlaşmanın haberini veren, evime bildirimde bulunmak için noter gönderen bir anlayış, benim 40 yıldır Galatasaray'da gördğüm ve öğrendiğim bir uygulama değildir. Bu benim hayatım boyunca rasladığım bir şey değildir. Galatasaray Kulübü bu değildir. Galatasaray'da tanımadığım, bilmediğim ve yaşamadığım bir davranış şeklidir. Ümit ederim benden sonra da yerli-yabancı kimse yaşamaz. Çünkü bu Galatasaray'a yakışmaz."


- "Bazılarına hakkımı helal etmiyorum"

Galatasaray'da kendisine yaşatılanlardan dolayı bazı kişilere hakkını helal etmediğini söyleyen deneyimli teknik adam, şöyle devam etti:


"(Eleman) meselesi, yönetim değişikliği, Albayrak ve Dürüst'ün ayrılışı, Mersin İdmanyurdu maçı sonrası TFF ziyaretimde konuşulanlar, aylar öncesinden başlayan yeni hoca isimleri, maç öncesi primin futbolcularla görüşülmesi, sadece futbolcuların kutlanması, emeği geçen hiçbir insanın kutlanmaması ve daha neler neler... Bunları düşünüp alt alta yazsam liste çok uzar. Bunların herhangi birinden sonra benim yerimde kim olsa istifa ederdi. Tam aksine ben, 'dördüncü yıldızı takmadan gitmeyeceğim' dedikçe her şeyin şiddeti arttı. Geriye bakınca bazı şeyleri daha iyi anlıyorum. Aysal'ın televizyon programında dile getirdiği Medical Park Antalyaspor maçı sonrası söylediğim açıklamların birkez daha izlenmesinde yarar var. O açıklamada, 'Görevimin başında, Galatasaray'ın içindeyim. Gönderilmeye çalışılsam bile direneceğimden şüphe duyulmasın' demiştim. Her zor durumda, bana ihtiyaç duyulan ve çağrıldığım her anda koşulsuz, hiç sorunsuz elimi ve gövdemi taşın altına sokmaktan geri kalmadığım Galatasaray Kulübü'nde bana yaşatılanlardan dolayı bazılarına hakkımı helal etmiyorum. Bugüne kadar yapılanları Galatasaraylılar içine sığdırıp affediyorlarsa ben de ediyorum. Beni tanıyan ve her türlü paltformda destekleyen herkese teşekkür ediyorum."


Fatih Terim, basın toplantısının ikinci bölümünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fatih Terim, "Galatasaray'a tekrar döner misiniz?" sorusunu "Hayat! Neden olmasın?" diye cevapladı.

Terim, "Galatasaray 4. yıldızı takarsa kulüp kutlamalara sizi de davet edeceğini açıkladı. Katılacak mısınız?" sorusuna karşılık "Tabii ki de giderim. As'lolan Galatasaray'dır." dedi.

Fatih Terim, "Son sözüm, beni ben yapan Fatih Terim’i 'İmparator' diye bağrına basan muhteşem Galatasaray taraftarına. Ben ne sizden ne de Galatasaray’dan ayrılmadım, ayrılmam da. Elimi kalbime koyuyorum Galatasaray taraftarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. 40 yılda hakkım varsa helal ediyorum. Siz de hakkınızı bana helal edin." sözleri ile konuşmasını tamamladı.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Kasım 2013 Cuma, 09:53 Misafir taraftarda sana hakkini helel etmiyor. aldiklarina karsi verdiklerine bakilirsa epey bi hak var ustunde terim.
01 Kasım 2013 Cuma, 06:09 Misafir sanki bedava yaptin. desene gs beni bu hale getirdi diye. o kadar havalanmistiki baskanin telefonlarina bile cevap vermedin. oda cikisini noter araciligiyla yapmak zorunda kaldi. gs yi birakipta niye milli takimlada anlasma yaptin. gs bir mahalle takimimi.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 97.204 1,13
USD/TRY 6,2911 1,47
EUR/TRY 7,3948 1,10
EUR/USD 1,1746 -0,26
FAİZ 25,40 0,32
ALTIN/ONS 1.192,62 -1,21
BRENT 79,58 1,12
Yukarı