Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

GFK Türkiye tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, Tüketici Güven Endeksi, ekim ayında 2,1 puan azalarak 86,1 puan olarak gerçekleşti.

Araştırma Kuruluşu GFK Türkiye, Tüketici Güven Endeksi ekim 2013 sonuçlarını açıkladı. Buna göre, eylülde 88,2 puan olarak ölçülen Tüketici Güven Endeksi, ekim ayında 2,1 puan azalarak 86,1 puan oldu.

Endeksin alt kalemlerine ve değişim oranlarına bakıldığında ekim ayında gelecek 12 ay için hanenin maddi durumuna yönelik beklenti 3,1 puan (yüzde 3,1) azalarak 97,5 puana düştü. Genel ekonomik duruma yönelik beklenti 0,6 puan (yüzde 0,6) azalarak 107 puan olarak kaydedildi. İşsizlik oranının azalacağına yönelik beklenti 1,6 puan (yüzde 1,8) azalarak 84,9 puan, tasarruf eğilimi ise 4,6 puan (yüzde 7,7) azalarak 54,9 oldu.

- Hesaplama yöntemi-

Tüketici Güven Endeksi denge yöntemine göre hesaplanıyor. Buna göre "hanenin maddi durumu", "ülkenin genel ekonomik durumu", "işsizlik oranı" ve "hane tasarrufları"na yönelik beklentilere ilişkin sorulara toplam cevap verenler arasında pozitif ve negatif cevap verenlerin yüzdelerinin farkı hesaplanıyor ve bu farka 100 eklenerek çıkan değerlerin aritmetik ortalaması alınıyor.

Endeks 0'dan 200'e kadar değer aralığına sahiptir. Endeksin 100'den büyük olması Tüketici Güveni açısından iyimser görüşte olanların oranının kötümser görüşte olanlardan fazla olmasını, endeksin 100'den küçük olması tüketici güveni açısından kötümser görüşte olanların oranının iyimser görüşte olanlardan fazla olmasını ifade ediyor.