Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünyanın en büyük lüks araba üreticisi Bayerische Motoren Werke AG (BMW) genişlemeye yönelik harcamaların araçlara olan talepten daha fazla gerçekleşmesiyle 3. çeyrek kârında düşüş olduğunu açıkladı.

Münih merkezli şirketten yapılan açıklamaya göre faiz ve vergiler öncesi kazanç yüzde 3.7 düşerek 1.93 milyar euroya geriledi. Sevkiyatın yüzde 11 yükselmesine rağmen gelirler yüzde 0.4 düşerek 18.8 milyar euroya düştü.

BMW, Mini ve Rolls-Royce gibi araçların üreticisi firma Volkswagen AG ve Daimler AG gibi firmaların kazançlarındaki yükselişe eşlik edemedi. BMW, çevre dostu "i" serisini üretme hazırlıkları yaparken batarya ile çalışan şehir arabası i3 gibi araçlara yatırımlarını yoğunlaştırıyor. BMW bu yatırımlarla geçtiğimiz 10 yılın son zamanlarında satış bakımından kendisini geçen Audi ve Mercedes-Benz'e karşı pazar üstünlüğünü devam ettirmek istiyor.

Londra merkezli International Strategy and Investment group analisti Arndt Ellinghorst, "BMW i serisinin başlangıç maliyetleri azalmaya başladıktan sonra dikkatler yeniden büyümeye dönecektir" yorumunu yaptı.

BMW hisseleri yüzde 4.2'ye varan düşüşler yaşayarak 80.13 euroya kadar gerilerken, Frankfurt saatiyle 09:26'da kayıpları yüzde 3.9 oldu. Hisse bu yıl genelinde yüzde 10 değer kazanarak şirketin değerini 51.6 milyar euroya çıkardı.

BMW 2013 yılı kâr beklentisini ise geçtiğimiz yılın oranı olan 7.82 milyar euroyla aynı seviyede tuttu. 9 aylık vergi öncesi kâr yüzde 0.3 düşerek 6.02 milyar euro olarak gerçekleşti.