Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

-ABD'de öncü göstergeler beklenenden hızlı yükseldi

ABD'de öncü ekonomik göstergeler Eylül ayında beklenenden daha hızlı büyüyerek dünyanın en büyük ekonomisinin hükümet kapanmadan önce güçlenme yolunda ilerlediği sinyalini verdi.

Conference Board tarafından önümüzdeki üç ve altı aylık ekonomik görünüm hakkında ipuçları almak için hazırlanan endeks üst üste 2. ay yüzde 0.7 yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı ise yüzde 0.6 olarak gerçekleşti.

-Fed/Pianalto: Büyüme hızlanırsa QE azaltılabilir

Cleveland Fed Başkanı Sandra Pianalto, daha hızlı bir ekonomik büyümenin Fed'in tahvil alımlarını azaltmasını sağlayabileceğini söyledi.

Marketwatch haberine göre Pianalto, "Umudum ekonomik toparlanmanın hızlanması ve böylece Fed'in tatmin hissederek tahvil alım programını yavaşlatması" diyerek, varlık alımlarını devam ettirirken, bu tarz bir programın daha önce yaşanmamış olması gerekçesiyle tecrübesizliğe karşı uyarıda bulunarak, dikkatli olunması gerektiğini dile getirdi.

-QE yüksek getirili tahvil taleplerini sıçrattı

ABD Merkez Bankası'nın faizleri düşük tutmak için yaptığı Hazine tahvili alımlarının getiri arayışını artırmasıyla ABD Hazine tahvilleri son ayda büyük bir dğeişiklik kaydetmezken, kurumsal tahvil talepleri 6 yıldır görülmemiş seviyelere çıktı.

Bloomberg Dünya Tahvil Endeksleri'ne göre ABD Hazine tahvilleri geçtiğimiz ay yüzde 0.2 kazandırırken, yüksek getirili tahviller yüzde 1.8 kazandırdı. Bank of America Merrill Lynch'in endekslerine göre yüksek getirili tahviller ile Hazine tahvilleri arasındaki faiz farkı yüzde 4.33'lerde seyrediyor. Faiz spreadi Mayıs'ta yüzde 4.23'e kadar gerileyerek Ekim 2007'den bu yana en düşük seviyesini kaydetmişti.

-Fed araştırması: Varlık alımları yerinde

Federal Reserve'in önemli isimlerinden ikisi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre bankanın işsizliği düşürme çalışmaları verimli bir seyir izlerken, ekonomideki yavaşlığın genişlemeci bir duruşu haklı çıkardığını belirtti.

Parasal İşler Departmanı direktörü William English yazdığı raporda işsizliğin yüzde 6.5'in üzerinde olduğu sürece faiz oranlarını artırmamanın verimli bir teşviğe olanak sağladığını ve bu sınırın düşürülmesinin bile işe yarayabileceğini dile getirdi. Araştrıma ve istatistik şefi David Wilcox da yazdığı raporda ekonomide görülen "gevşekliğin" enflasyon beklentilerinin kontrol altında olduğu bir dönemde genişlemeci politikaya işaret ettiğini dile getirdi.

-Almanya fabrika siparişleri beklentileri aştı

Almanya'da fabrika siparişleri Eylül ayında beklenenden daha fazla yükselerek Avrupa'nın en geniş ekonomisinin Euro Bölgesi'nde yaşanan toparlanmadan pozitif etkilendiği sinyalini verdi.

Mevsimsel değişimler ve enflasyona uyarlı siparişler Ağustos ayında yüzde 0.3 düşerken, Eylül ayında yüzde 3.3 yükseliş gösterdi. Bloomberg News anketine katılan 37 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 0.5'lik yükseliş olarak gerçekleşti. Siparişler yıllık bazda ise bir yıl öncesine göre yüzde 7.9 yükseliş gösterdi.

-İngiltere'de üretim beklenenden fazla arttı

İngiltere'de sanayi üretimi Eylül ayında imalatta yaşanan sıçramanın pozitif katkısıyla beraber tahminlerin üzerinde yükseldi.

Üretim Eylül ayında yüzde 0.9 yükselirken, Ağustos ayı verisi yüzde 1.1'lik düşüşe işaret etmişti. Bloomberg anketine katılan 28 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 0.6'lık artış olarak gerçekleşmişti. Ağustos ayında yüzde 1.2 düşen fabrika üretimi ise yüzde 1.2 artarak beklentilerin üzerine çıktı.

-ABD hisseleri verileri beklerken yükseliyor

ABD hisseleri, Fed yetkililerinin Amerikan ekonomisindeki gevşekliğin genişlemeci para politikasını makul kıldığını söylemesi ve yatırımcıların bu hafta açıklanacak olan istihdam ve ekonomik büyüme verilerini beklemesi ile yükselirken, Dow Jones endeksi kapanış bazında zirve rekoruna doğru ilerliyor.

Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.4 kazançla New York saati ile 13:26'da 1,769.16 puana geldi. Dow Jones endeksi ise 107.50 puan, yani yüzde 0.7 yükselerek 15,725.72 puana gelirken, 29 Ekim kapanışı 15,680.35 puan olan zirve rekorunun üzerinde. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 7.7 üzerinde seyretti.

-Avrupa hisseleri yükselişi sürdürdü

Avrupa hisseleri Alstom SA ve ING Groep NV gibi firmaların tahminlerin üzerinde kazanç açıklaması ve Almanya ile İngiltere'de sanayi verilerinin yükselmesi üzerine beş yılın zirvesine tırmandı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.4 yükselerek günü 323.26 puandan kapatarak 22 Mayıs 2008'den bu yana en yükseğe ulaştı. Gösterge endeks 2013 yılı genelinde yüzde 16 tırmanırken 2009'dan bu yana en iyi yıllık performansı gerçekleştiriyor.

-Piyasalar "kâr ve veriler" ile yön buluyor

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi New York saati ile 11:12'de yüzde 0.3 yükseldi. Standard & Poor's 500 Endeksi ise erken saatlerde zirve rekorunun üzerine çıkarak 1,773.74 puana ulaşmasının ardından kazançlarının bir kısmını geri vererek yüzde 0.1 artışla 1,765.54 puan oldu. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi iki baz puan gerileyerek yüzde 2.65'e düştü. Dolar diğer önemli 16 para biriminin 12'si karşısında, yen ise 15'i karşısında değer kaybetti. 24 emtiayı içeren S&P GSCI endeksi, New York'ta petrolün yüzde 1'den fazla tırmanması ile yüzde 0.6 ralli yaptı.

-Euro AMB beklentisiyle yükseldi

Euro, bölgede hizmet sektörünün beklenenden hızlı yükselmesiyle Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz oranlarını azaltmayacağı ihtimalini güçlendirmesi ile, yen ve dolar karşısında yükseldi.

Euro dolar karşısında yüzde 0.2 yükslerek New York saatiyle 09:08'de 1.3505 dolar olurken, 4 Kasım'da 1.3442 dolara kadar gerileyerek 18 Eylül'den bu yana en düşük seviyeye dokundu. Euro yen karşısında yüzde 0.4 kazançla 133.18 seviyesinde. Dolar yen karşısında yüzde 0.1 yükselerek 98.61 yenden işlem görüyor.

-Altın "düşük dolardan" destek alıyor

Altın New York'ta, doların zayıflaması ve yatırımcıların ağırlıklarını Fed'in ne zaman varlık alımlarını azaltabileceğine çevirmelerinin ardından, son iki haftanın en düşük seviyesinden yükseldi. Platin, Güney Afrika'daki bir madende grevin devam etmesi ile birlikte yükselirken, palladyum Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 değer kazanarak, New York saati ile 07:36'da, ons başına 1,317.90 dolara ulaştı. Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 30 altındaydı. Spot altın Londra'da, yüzde 0.5 yükselerek ons başına 1,318.44 dolara çıktı.

-WTI petrol verilerle yükselişe geçti

WTI petrol verilerle yükselişe geçtiBatı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları, ABD akaryakıt talebinin Temmuz ayından bu yana en büyük yükselişi kaydetmesiyle petrol stoklarının azalması sonrasında beş ayın en düşüğünden toparlandı.

Aralık vadeli WTI petrolün varil fiyatı Nymex elektronik işlemlerde 1.71 dolarlık yükseliş kaydederek New York saatiyle 13:26'da 95.08 dolardan işlem görürken, veriler öncesinde 94.41 dolar seviyesindeydi.. Kontrat dün 1.25 dolar düşerek 93.37 dolara kadar geriledi ve 4 Haziran'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Petrol vadelilerinin işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 1.4 altında gerçekleşti.

Aralık vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında, 27 sent, yani yüzde 0.3 değer kazanarak 105.60 dolar oldu. Kontrat dün 90 sent değer kaybıyla 105.33 doları görerek 2 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyeye kadar indi. Dün 11.96 dolar olan, WTI petrol ile Brent petrol arasındaki fiyat farkı ise bugün 10.52 dolar oldu.