Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisse senetleri, yatırımcıların ABD ekonomik verilerini beklemeleri ile birlikte, son iki ayda hisselerde görülen yükselişlerin şirket kar görünümlerine göre biraz fazla olduğu yolundaki görüşlerin arttığı bir ortamda, değer kaybetti.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., net kar tahmininin analistlerin beklentilerinin altında kalmasının ardından, Tokyo'daki işlemlerde yüzde 1.3 düştü. Sondaj şirketi Ausdrill Ltd., daha düşük kar beklediğini açıklaması sonrası, Sydney'deki işlemlerde, yüzde 29 düştü. İnternet oyunları üreticisi GungHo Online Entertainment Inc., Japan Exchange Group Inc. ve Nikkei Inc.'nin şirket hissesinin yeni endekse dahil edileceğini açıklamasının ardından yüzde 2.5 prim yaptı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 düşerek, Hong Kong saati ile 14:04'te, 140.71 puana geriledi. Endeksteki 10 sanayi grubundan dokuzu aşağı yönde hareket etti. Endeks bu yıl dün itibariyle, Japonya Merkez Bankası'nın daha önce görülmemiş büyüklükteki teşvikleri ve Fed'in aylık varlık alımlarını 2014 yılına uzatacağı beklentisi ile yüzde 9.3 yükseldi.

Sydney'de Perpetual Investments yatırım piyasaları araştırma müdürü Matthew Sherwood, "Küresel ekonominin, önemli endekslerde yukarı yönde ilave hareket için, piyasaları yukarı yönde kayda değer bir şekilde nerede şaşırtabileceğini görmek zor" dedi ve "Piyasaların alıcılı seyri fiyatları yükseltti ve muhtemelen bir süre yatay seyir olacak" şeklinde görüş bildirdi.