Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Düşen gelirlerin insanları tasarruflarından kullanmaya ittiği Japonya'da hiçbir finansal varlığı olmayan hanehalkının oranı rekor düzeye tırmanarak, Abenomi politikalarıyla artan potansiyel açıklara dikkat çekti.

Japonya Merkez Bankası'nın anketine göre, tasarrufu olmayan hanehalkının oranı, geçtiğimiz yıldaki yüzde 26 seviyesinden yüzde 31'e çıkarak, anketin yapılmaya başladığı 1963 yılından bu yana en yüksek seviyesine işaret etti. BOJ, anketi 20 yaşın üzerinde 2 ya da daha fazla kişiden oluşan 8,000 hanehalkının katılımıyla gerçekleştirdi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin, mali ve parasal teşviklerle sıçrayan toparlanmayı sürdürmek ve kamu desteğini korumak için, şirketleri, işçilerinin ücretlerini artırmaya ikna etmesi gerekiyor. Ücretlerdeki düşüşten darbe almaya devam hanehalkları, Nisan'da ayrıca Japonya'nın parasal durumunu desteklemeye yönelik tüketim vergisi artışı ile karşı karşıya kalacak.

Abe'nin şirketleri, ücretleri artırmaya ikna etmeyi başarmasının "kritik önem" taşıdığını savunan HSBC Holdings Plc'nin Hong Kong'taki ekonomistlerinden Izumi Devalier, "Düşük geşirli hanehalkları, Abenomi'nin kaybeden tarafında kaldıklarını düşünmeye başlayabilir" dedi.

Varlıkları azalan hanehalkları arasında yüzde 40.9'u, azalan düzenli gelirin, kendilerini tasarruflarını çekmeye ittiğini söyledi. Japonya'da maaşlar Eylül'de 2010'dan bu yana en uzun süreli düşüşünü kaydetti.