Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Görevi kötüye kullanma ve dolandırıcılık suçlarından hakkında açılan davalardan beraat eden Evimiz İsrail Partisi (Yisrael Beiteinu) lideri Avigdor Liberman, eski görevi Dışişleri Bakanlığına yeniden atandı.

Bir önceki hükümette Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunduğu sırada başsavcılığın, "görevi kötüye kullanma ve dolandırıcılık" suçlamasıyla hakkında açtığı dava nedeniyle istifa etmek zorunda kalan Liberman, aklanmasının ardından Başbakan Binyamin Netanyahu'nun önerisiyle Bakanlar Kurulu tarafından boş tutulan aynı bakanlığa yeniden getirildi.

Resmi olarak göreve başlayan Liberman'ın ilk olarak yarın Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders'le görüşmesi bekleniyor.

Öte yandan anamuhalefet İşçi Partisi lideri Shelly Yacimovich, Başbakan Netanyahu'nun atama kararına tepki gösterdi. "Bu Dışişleri Bakanı İsrail'e zarar verdi" diyen Yacimovich Liberman'ın yeniden aynı göreve getirilmesine karşı çıktı. Yacomovich, Netanyahu'dan bakanlık koltuğunu boş tutmaya devam etmesini istedi.

Liberman'ın ismi 2001 yılında 9 ülkeye yayılan bazı soruşturmaların odak noktasına oturmuş, adı yolsuzluk, rüşvet ve para aklama dahil pek çok olayla anılmıştı.

İsrail Başsavcısı Yehuda Weinstein'ın geçen yıl "görevi kötüye kullanma ve dolandırıcılık" suçlarından Avigdor Liberman hakkında dava açmış, 11 ay süren ve Kudüs'de görülen davada mahkeme, geçen perşembe günü Liberman'ı suçsuz bulduğunu açıklamıştı.