Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(16:00'da güncellendi)

Altın New York'ta, Fed'in Başkan adayı Janet Yellen'ın, ekonomi ve istihdam piyasası iyileşene kadar teşviklerin sürmesini desteklediğini kaydetmesi ve bunun sonucu, ABD merkez bankasının varlık alımlarını yakın bir zamanda daraltacağı endişesinin azalmasının ardından değer kazandı.

Yellen'in bugün Senato Bankacılık Komitesi'ne yapacağı adaylık konuşması için hazırladığı metinde, ekonominin ve istihdam piyasasının "potansiyelin oldukça altında" performans gösterdiğini ve ekonomi ve istihdamın, merkez bankasının parasal teşviği düşürmeye başlamadan önce iyileşmesi gerektiğini kaydetti. Altın 2013 yılında, ekonomide toparlanma işaretlerinin Fed'in aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programını azaltacağı spekülasyonunu güçlendirmesi ve buna bağlı olarak doların değer kazanmasının ardından yüzde 23 kaybetti.

Londra'da Natixis SA emtia araştırma müdürü Nic Brown, "Piyasa, Yellen'in bariz güvercin tonlu yorumlarının ardından, Fed'in varlık alımlarını azaltmasına ilişkin beklentilerini yeniden fiyatlıyor," dedi ve "Yellen'ın bugünkü konuşması bu nedenle ilave önem taşıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 1.1 yükselişle, yerel saat ile 07:05'te, ons başına 1,282.20 dolara ulaştı. Spot altın Londra'da, yüzde 0.1 yükselerek ons başına 1,282.75 dolara çıktı.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, "Altın piyasasında dikkatler Yellen'in bugünkü konuşmasına çevrilebilir" dedi ve "Çin'de altın talebi canlı. Ancak altın kısa vadede muhtemelen savunmada kalacak" değerlendirmesinde bulundu.

Şanghay'da İşlem Hacmi

Dünyanın ikinci en büyük altın tüketicisi Çin'de, yüzde 99.99 saflıktaki nakit altının işlem hacmi, Şanghay Altın Borsası'nda, 15,413 kilograma çıkarak 11 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Dünya Altın Konseyi'nin çeyrek dönem raporuna göre, Çin'in altın mücevher talebi Eylül sonu itibariyle dokuz aylık dönemde 518 tona ulaştı ve 2012 yılının tümündeki seviyesini yakaladı.

Dünya Altın Konseyi, küresel altın talebinin, yarıcımcıların altın destekli exchange traded fonlar (ETF) yoluyla hızlı satışları ve merkez bankalarının altın alımlarını yavaşlatmasının etkisi ile, üçüncü çeyrekte yüzde 21 düşerek 868.5 tona indiğini kaydetti. Altın destekli ETF'lerdeki altın varlıkları, Bloomberg'in verilerine göre, bu ürünlerin işlem görmeye başladığı 2003 yılından sonra her yıl artış göstermesinin ardından bu yıl yüzde 29 geriledi.

Aralık vadeli gümüş kontratları yüzde 1.5 yükselişle ons başına 20.74 dolara çıktı ve beş günlük düşüşünü durdurdu.

Ocak vadeli platin yüzde 1.3 yükselerek ons başına 1,449.90 dolara çıkarken, Aralık vadeli palladyum yüzde 0.3 değer kazanarak ons başına 737.80 dolara ulaştı.

Anglo American Platinum Ltd.'nin Güney Afrika'daki madenlerinde faaliyet gösteren en büyük işçi sendikası, arabulucunun sendika ile dünyanın en büyük metal üreticisi ile arasındaki ücret anlaşmazlığını çözememesinin ardından, greve çıkma izni aldı.

(16:00'da güncellendi)