Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Gelişen piyasa hisseleri, Tata Steel Ltd. ve Cia. Siderurgica Nacional SA gibi şirketlerin beklenenin üzerinde bilançolar açıklamasıyla son iki ayda en büyük yükselişi kaydederken, 2006'dan bu yana en uzun kayıp sürecini sonlandırdı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.3 yükselerek New York saati ile 12:50'de 993.05 puan olurken, 10 gün üst üste yaşadığı kayıpları sonlandırdı. Borsa İstanbul 100 Endeksi önde gelen gelişen ülke endekslerindeki yükselişlere öncülük ederken, Brezilya ve Macaristan endeksleri de en az yüzde 2 ilerlediler. Rusya'nın en büyük kömür üreticisi OAO Mechel, dünkü yüzde 41'lik düşüşün ardından bugün yüzde 12 tırmandı. Endonezya rupisi, ülke cari açığının daralması sonrasında para birimleri arasındaki yükselişi hızlandırdı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nde bilançosunu açıklayan şirketler, Bloomberg tarafından düzenlenen bir rapora göre ortalama yüzde 13 büyüdü. Merkez bankasının bir sonraki başkanlığı için aday olan Yellen, yaptığı konuşmada ekonomi ve işgücü piyasasının gerçek potansiyelinin altında performans gösterdiğini belirtti ve parasal genişlemenin azalmasından önce bunların gelişme göstermesi gerektiğini dile getirdi. ABD'de işsizlik başvuruları geçtiğimiz haftada beklenenden fazla sayıda gerçekleşti.

New York'ta bulunan Solaris Group LLC şef yatırım yetkilisi Timothy Ghriskey, "Genel görüşler Yellen'ın güvercin görüşlü bir Fed üyesi olduğu yönünde ve yakın zamanda herhangi bir sıkılaştırma görmüyoruz. İşsizlik başvuruları verisi de bir başka 'kötü ama iyi' haber" dedi.

Bugün endekste yaşanan yükseliş, bu yıl genelindeki kayıpları yüzde 5.9'a azalttı.