Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(19:33'te güncellendi)

Fed'in son toplantısının tutanaklarının önümüzdeki aylarda ABD'de teşviği azaltabileceği sinyalleri vermesi ve Çin'deki imalat göstergelerinin beklenenden fazla düşmesi üzerine Avrupa hisseleri geriledi.

Atos, 8.9 milyon hisse satıldığının açıklanması üzere yüzde 4.1 geriledi. Intermediate Capital Group Plc, Numis Securities Ltd. tarafından notunun düşürülmesi ile yüzde 3.4 kaybetti. Avrupa'nın en büyük sigorta şirketi Allianz SE yüzde 1.3 geriledi. Johnson Matthey Plc (JMAT) hissesi kar artışı açıklanması üzerine yüzde 3.8 tırmandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek günü 322.42 puandan kapattı. Endeks bu yıl içerisinde yüzde 15 yükselirken, son yedi haftada ilk defa haftalık düşüşe doğru ilerliyor.

Londra'da bulunan BGC Partners LP piyasa stratejistlerinden Michael Ingram, "Avrupa piyasasında inanç ve ivme eksikliği var. Tahvil alımlarının azaltılması için Mart hâlâ en olası ihtimal olarak görünüyor, fakat değişkenlik gösterebilir. Veriler henüz azaltmayı desteklemiyor" dedi.

Dün Washington'da açıklanan Fed'in 29-30 Ekim toplantısının tutanakları, Fed'in ekonomik verilerin iş gücü piyasasında olumlu gelişmeler olmasını beklediğini ve "bu durumun tahvil alımlarının azalmasını" kolaylaştıracağını ortaya çıkardı.

18 Batı Avrupa piyasasının 9'u bugün gerilerken, Fransa'da CAC 40 yüzde 0.3 düştü ve İngiltere FTSE 100 ile Almanya DAX büyük bir değişiklik yaşamadı.

(19:33'te güncellendi)