Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İsviçre Merkez Bankası yönetim kurulu üyelerinden Fritz Zurbruegg, küresel ekonomik toparlanmanın ağır seyretmesinden ötürü, bankanın İsviçre frankındaki tavan uygulamasını devam ettireceğini söyledi.

Öngörülebilir gelecekte asgari kura ihtiyaç olmaya devam edileceğini dile getiren Zurbruegg, Cenevre'de dün yaptığı konuşmasında, "Bu zamana kadar uyguladığımız para politikası, kısıtlama olmadan uygulanmaya devam edecek" dedi.

Zürih'teki merkez bankası deflasyon ve resesyon risklerini gerekçe göstererek, Eylül 2011'de euro-franka 1.20 seviyesinin altına gerileyememesi için kısıtlama getirdi. Banka, bu seviyeyi korumak için sınırsız Döviz müdahalesi tehdidinde bulundu. Ülkede tüketici fiyatları düşse de, ekonomi resesyondan kaçtı ve Euro Bölgesi'ndeki borç krizi nispeten hasarsız atlatmayı başardı.

İsviçre'de GSYH şu anda yüzde 5 ile kriz öncesi seviyesinin üzerinde seyrediyor. Zurbruegg, buna rağmen, büyümenin daha çok yüksek göçten ötürü yerel tüketim ile desteklendiğini, kişi başına düşen gelirin kriz öncesi seviyelere henüz dönmediğini belirterek, üretim açığının ekside kalmayı sürdürdüğünü söyledi.

Frankın ticaret ağırlıklı ve enflasyondan arındırılmış temelde hâlen uzun vadeli ortalamasının yüzde 10 üzerinde seyrettiğini dile getiren Zurbruegg, merkez bankasının, gerekirse döviz alarak asgari kuru uygulamaya hazır olduğunu belirtti.