Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

İstanbul'da, simitin fiyatı 1 liradan, 1 lira 40 kuruşa yükseltildi.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, tamamı ithal edilen susamın fiyatının, 4 liradan 10 liraya çıkmasıyla, simit fiyatlarında yüzde 40'lık bir artış yapıldığını bildirdi.

Simit fiyatının, 2011 yılında 75 kuruştan 1 liraya çıkarıldığını, o günden bugüne artış olmadığını hatırlatan Yılmaz, yeni düzenlemeyle simitin fiyatının yüzde 40'lık artışla 1 lira 40 kuruş olduğunu belirtti.

2011 yılında 42 lira olan 50 kiloluk un çuvalının, bugün 58 liradan satıldığına, 3 yılda unda yüzde 28'lik artış olduğuna işaret eden Yılmaz, "Ayrıca 3 yılda personel maaşları, doğalgaz ve odun fiyatlarındaki artışlar da bu zammı kaçınılmaz hale getirdi. İSTESOB Tarife Komisyonumuz tüm girdi faturalarını bizzat inceleyip, maliyet hesaplarını yaptıktan sonra zammı yüzde 40 olarak gerçekleştirdi. Ülkemizde tüketilen susamın tamamı Sudan, Pakistan ve Nijerya gibi ülkelerden ithal ediliyor" ifadelerine yer verdi.

İstanbul Un-İş Esnaf Odası Başkanı Ali Yücel de hem susamda hem de undaki artışa dikkat çekerek, zammın 3 yıldır yapılmadığını anımsattı.

Simitin, iki yıldır 1 liradan satıldığına değinen Yücel, "Susamdaki ve undaki artıştan dolayı mecbur kaldık. Girdi maliyetlerindeki artışları da göz önünde bulundurduğumuzda, birliğimize, yüzde 50'lik zam talebimizi yazılı olarak bildirdik. Onlar da maliyet hesabı yapıp, zammı 1 lira 40 kuruş olarak gerçekleştirdi" ifadelerini kullandı.

AA