Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(19:40'ta güncellendi)

Avrupa hisseleri, Euro Bölgesi'nde imalat sanayiinin beklenenden fazla yükselmesi ve Fed'in yarın iki günlük toplantıya başlayarak teşvikleri azaltma zamanını görüşecek olmasıyla iki ayın en dik tırmanışını kaydetti.

Aggreko Plc, net borcunun düşeceğini söylemesiyle ralli yaparken, Moncler SpA ilk işlem gününde yüzde 47 değer kazandı. Deutsche Telekom AG, Sprint Corp.'un T-Mobile US Inc. için bir teklif yapmayı düşündüğünün söylenmesi ile yüzde 3.8 yükseldi. UBM Plc ise yüzde 3.7'lik bir düşüş yaşadı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 1.3 yükselerek 313.64 puandan günü kapattı. Endeks, beklenenden iyi gelen ABD ekonomik verileriyle Fed'in teşvikleri bu hafta yapılacak olan toplantıda azaltacağı düşüncesinin artması sonrasında son iki haftadır gerilerken, 4 Ekim'den bu yana ilk defa üst üste iki hafta kayıp yaşamış oldu.

Londra'da bulunan Fidelity Worldwide Investments varlık tahsisi yöneticisi Trevor Greetham, "Bu Çarşamba azaltma kararı görülebilir. Bunun piyasaları düşündüğümüz kadar etkileyeceğini sanmıyorum. Fed azaltmanın bir sıkılaştırma olmadığını söyleyip duruyor. Sadece gaza basmayı sonlandırıyorlar, frene basmıyorlar" dedi.

Yunanistan ve Lüksemburg dışındaki Avrupa piyasaları bugün yükselirken, İngiltere'de FTSE 100 yüzde 1.3, Fransa'da CAC 40 yüzde 1.5, Almanya'da DAX yüzde 1.7 ralli yaptılar.

(19:40'ta güncellendi)