Advertisement

(07:00'de güncellendi)

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) parasal genişlemeyi (QE) azaltma kararı aldıkları Aralık ayı toplantısının tutanaklarına göre, Fed yetkilileri merkez bankasının tahvil alım programının sağladığı ekonomik faydaların azaldığını düşünürken, finansal istikrara yönelik endişeleri dile getirdiler.

Fed'in 17-18 Aralık toplantısının tutanaklarında, "Üyelerin çoğunluğu tahvil alımlarının devam etmesiyle marjinal faydasının azaldığı görüşünde. Üyeler ayrıca ek varlık alımlarının marjinal maliyetinin de finansal istikrara yönelik riskleri artırdığı ve finansal sektörde risk alımlarının aşırıya kaçma potansiyeli konularında endişeli" ifadeleri yer aldı.

Politika yapıcılar ilk toplantıyı 28-29 Ocak tarihlerinde gerçekleştirecek ve ekonominin güçlenmesiyle aylık tahvil alım hızını azaltma stratejilerinin bir sonraki adımını görüşecekler. Tutanaklarda tahvil alımlarının azaltılmasına yönelik herhangi bir planlama görülmezken, yine de bazı yetkililer daha kararlı ve belirli bir yol izlenmesi gerektiğini ifade ettiler.

Raporda ayrıca, "Birçok üye bugüne kadarki ilerlemeden tatmin olduğu yönünde yorum yaparken, bazı üyeler ekonominin beklentiler doğrultusunda ilerlemesi durumunda, iş gücü piyasası görünümündeki istikrarlı ilerlemeye önümüzdeki yılda ulaşılacağı görüşünde. Aynı zamanda birkaç üye, bir takım diğer göstergelerin istikrarlı seviyelere doğru daha az ilerleme gösterdiğini, iş gücü piyasasında toparlanmanın tamamen gerçekleşmediğini ve ekonomik büyümede öngörülen toparlanmanın henüz sağlanmadığını belirttiler" denildi.

Komite aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alım programını, işsizlik oranının yüde 7'ye gerilemesini sağlayan iş gücü piyasasındaki ilerleme ile Aralık ayı toplantısında 75 milyar dolara düşürme kararı almıştı.

(07:00'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Ocak 2014 Perşembe, 08:18 Misafir mart ayinda qe 25 milyar dolar azaltılıcak. bazı fed yetkilileri özel sohbetlerinden konusuyorlarmis dr hasan murt
09 Ocak 2014 Perşembe, 00:03 Misafir abd sen artık para basmaktan kurtulamayacak bir fed e sahipsin bize masal anlatmayın