Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Bakır, Çin'deki ekonomik büyümenin geçen senenin son çeyreğinde yavaşladığını gösteren veriler sonrasında düştü. Nikel iki haftanın en sert gerilemesini kaydetti.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Meta Borsası'nda (LME) yüzde 0.4 kadar kayıpla ton başına 7,310 dolara buldu ve Tokyo saatiyle 16:34'te 7,318 dolardan işlem gördü. Metal geçen hafta yüzde 0.5 yükselirken fiyatlar bu ay yüzde 0.5 düştü.

Çin'in Ulusal İstatistik Bürosu'nun verilerine göre dünyanın en büyük 2. ekonomisi Ekim-Aralık döneminde yüzde 7.7 büyüyerek, yüzde 7.8 büyüme kaydedilen 3. çeyreğin gerisinde kaldı. Bloomberg anketlerinden biri geçtiğimiz ay, Çin ekonomisinin 2014'te altyapı harcamaları ve fabrikalardaki ılımlılaşmayla ilintili olarak en zayıf büyümesini kaydedebileceğini gösterdi. Kasım ayıda yüzde 10 kazanç kaydeden Çin'deki imalat büyümesi ise Aralık'ta yüzde 9.7 büyüdü.
 
Tokyo merkezli Nihon Unicom Inc.'nin araştırma genel müdürü Hiroyuki Kikukawa, "Bugün gelen veriler Çin'deki büyüme ivmesinin kesinlikle zayıfladığını gösteriyor," diye görüş bildirdi.

Nisan vadeli bakır fiyatları Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yatay seyrederek ton başına 51,800 yuandan (8,560 dolar) işlem gördü. Mart vadeli bakır ise New York'taki Comex'te yatay seyrederek pound başına 3.3415 doları buldu.

Nikel Londra'da yüzde 2 kadar kayıpla, 6 Ocak'tan beri en büyük gerilemesini kaydederek ton başına 14,407 dolar oldu ve 14,415 dolardan işlem gördü. Dünyanın en büyük nikel üreticisi Endonezya'nın ihracata kısıtlama getirmesiyle, geçen hafta fiyatlar 1 Şubat'tan bu yana en sert yükselişle yüzde 6 arttı.

LME'de alüminyum, çinko ve kalay da düşerken, kurşun yatay seyretti.