Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(16:00'da güncellendi)

Batı Teksas ham petrolü (WTI) ile Brent petrolü arasındaki fark, ABD vadelileri için ulaştırma noktası olan Oklahoma Cushing'ten, petrol boru hattı ile sevkiyatın başlamasının ardından, üç aydan uzun bir sürenin en düşüğüne geriledi.

WTI ve Brent arasındaki fark, ICE Futures Europe Borsasında bugün varil başına 9.58 dolara kadar düşerek 8 Kasım'dan bu yana en düşük aralıkta görüldü. Keystone XL boru hattının güney ayağı olan Gulf Coast hattı, başlangıç olarak günlük 288,000 varil ham petrolü Texas'ta bulunan Nederland'e taşıyacak. WTI ayrıca soğuk hava şartlarının ABD genelinde ısınma yakıtına olan talebi artırmasından da destek buluyor.

Energy Aspects Ltd. şef petrol piyasası stratejisti Amrita Sen, "Yatırımcıların WTI petrole güvenlerinin sağlanması için, Keystone XL'in güney ayağında sevkiyatın başlaması gerekiyordu. Cushing'i boşaltmanın yolu, giden kapasitesinin gelen kapasitesinden fazla olmasını sağlamak ve Keystone XL'in güney bölümü ile bu kapasite artışı sonunda normale dönecek" yorumunu yaptı.  

Mart vadeli WTI petrolün varil fiyatı 72 sent, yani yüzde 0.7 kadar gerileyerek, Nymex elektronik işlemlerinde 96.60 doları görmesinin ardından, Londra saati ile 13:18'de 97.08 dolardan işlem gördü. WTI dünü 97.32 dolar ile bu yılın en yüksek seviyesinden tamamlamıştı. Tüm kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, 100 günlük ortalamanın yüzde 28 üzerinde seyretti. Fiyatlar 17 Ocak'tan bu yana yüzde 2.9 yükselerek, 6 Aralık'tan sonra en büyük haftalık kazancı kaydediyor.

Mart vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 1.35 dolar, yani yüzde 1.3 kadar artışla 106.23 dolarda. Brent bu hafta yüzde 0.2 ilerledi.

(16:00'da güncellendi)