Advertisement

Japonya, enerji ithalatı ve zayıf yenin ülkenin ithalat maliyetini artırmasıyla geçtiğimiz yıl rekor düzeyde dış ticaret açığı kaydetti.

Maliye bakanlığının açıkladığı verilere göre Japonya 2013'te 11.5 trilyon ile 2012'deki seviyeyi 2'ye katladı ve rekor düzeyde açık verdi. İthalat Aralık'ta yıllık bazda yüzde 25 artarken, ihracat yüzde 15 artış ile sınırlı kaldı ve Aralık ayı dış ticaret açığı 1.3 trilyon yen oldu.

Dış ticaret dengesinde 18 aydır devam eden açık, nükleer santrallerin kapanması,  yüksek ithalat maliyetleri ve ihracat hacimlerindeki sınırlı kazançların Başbakan Shinzo Abe'nin büyüme hızını koruma çabalarını nasıl aşağı çektiğini ortaya koyuyor. Goldman Sachs Group Inc. dün 1 trilyon yeni bulan aylık açıkların bir süre daha devam edebileceğini söyledi.

Japonya'nın dış ticaret açıklarından ne zaman çıkabileceğini bilmenin şimdilik güç olduğunu söyleyen Norinchukin Research Institute'ün başekonomisti Takeshi Minami, "Yüksek enerji maliyetinin sonucu olan dış ticaret açığı Japonya'yı yüksek maliyetli bir ülke gibi gösteriyorsa, bu, şirketleri Japonya'da imalat merkezi açmaktan caydırabilir ve Abenomi'yi zayıflatabilir" dedi.

Japonya Merkez Bankası'nın Aralık toplantısının tutanaklarında bazı politika yapıcılar, ihracattaki hız sorununun, Japon şirketlerinin yurtdışında gelişme hamleleri ve azalan rekabetten de olumsuz etkilenebileceğini söylemişti.

Topix Endeksi yenin, dolar karşısında 7 haftanın zirvesine tırmanamasının ardından Tokyo saati ile 9:46'da yüzde 2.6 kayıpla 1,231.97 puana geriledi.