Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun bu gece yapılacak Ara Toplantısına ilişkin, "Merkez Bankamızın aldığı kararlar üzerinde genelde yorum yapmıyorum. Biz bu arkadaşlarımıza güveniyoruz. Eminim ülkemiz için en doğru kararı vereceklerdir" dedi.

CNR Holding tarafından, Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) iş birliğinde gerçekleştirilen İstanbul Mobilya Fuarı'nın (İSMOB) açılışında konuşmasının ardından stantları gezen Şimşek, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yeni doğan ikiz bebekleri için fuardan bir şeyler bakıp bakmayacağına yönelik bir soruya Şimşek, bebekleri için aylar öncesinden hazırlıklarını tamamladıklarını ve Ankara Siteler'den alışveriş yaptıklarını anlattı.

Fiyatların yüksek olup olmamasının bakılan ürünle alakalı olduğunu dile getiren Şimşek, kalitenin çok geliştiğini, ayrıca fiyatların da hem Batı'ya hem de her bütçeye uygun olduğunu söyledi.

TCMB Para Politikası Kurulu'nun bu gece yapılacak Ara Toplantısı ve ardından yapılacağı bildirilen açıklamaya ilişkin bir soruya ise Şimşek şu cevabı verdi:

"TCMB bağımsızdır, dolayısıyla onun kararlarına ilişkin benim yorum yapmam doğru olmaz. Ama şunun altını çizmek istiyorum; Merkez Bankası'nın kredibilitesi bu ülke açısından son derece önemlidir. Bu kredibiliteyi güçlendirecek bir yaklaşım içerisinde olmamız lazım. Öbür türlü ülkemize bir faydası olmaz. Onun için Merkez Bankamız bağımsız, kendileri öyle uygun görmüş, takdir kendilerinin. Küresel ekonomi son 60 yılın en büyük krizinden geçti. Ondan sonraki şartlar normal şartlar değil. Olağanüstü şartlardan geçtik.

Hala dünyada normalleşme sürecinin içerisindeyiz. Bunun hala gelişmekte olan piyasalara ve Türkiye'ye birtakım yansımaları var. Gelişmeler sadece Türkiye'ye özgü değil, dışarıda da birçok ülkede bu hissediliyor. Burada önemli olan kurumlarımızın kredibilitesinin güçlü olması, buna gereken hassasiyeti hepimizin göstermesi lazım. Ben bu çerçevede Merkez Bankamızın aldığı kararlar üzerinde genelde yorum yapmıyorum. Biz bu arkadaşlarımıza güveniyoruz. Kredibilite bizim açımızdan önemlidir. Eminim ülkemiz için en doğru kararı vereceklerdir."

- "Avrupa'da birçok ülkeye oranla en sağlam kamu maliyesi bizde"

Bakan Şimşek, doların değer kazanmasına ve faiz artırımının bir çözüm olup olmayacağına yönelik sorulan soruya ise, günübirlik piyasalar hakkında bakan olduğundan bu yana yorum yapmadığını belirterek, Türkiye'nin çok uzun vadeli geleceğine bakıp, temellerini sağlamlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

Bu son gelişmelerin uzun vadede bakıldığında çok önem arz etmeyen gelişmeler olarak görüleceğini dile getiren Şimşek, şöyle devam etti:

"Önemli olan bu ülkenin temellerinin sağlamlaştırılmasıdır. Bizim mali disiplinimiz ortada. Bizi kırılgan ülkeler arasına koyanlar var. Ben geçen hafta da söyledim. Şu kırılgan denilen ülkeler arasında bütçe performansı en iyi ülke Türkiye'dir. Hatta Avrupa'da birçok ülkeye oranla en sağlam kamu maliyesi bizde. En sağlıklı ve en sağlam bankacılık sistemlerinden birisi Türkiye'de.

Türkiye son 5 yılda küresel krize rağmen rekor düzeyde istihdam yaratmıştır. Bu da aslında hanehalkımızın bir anlamda temellerinin sağlam olduğunu gösteriyor. Çünkü en önemli konu istihdamdır. Şimdi bunların hepsini sıraladım. Tabii ki bir cari açık sorunumuz var. Bunun bu dönemde birtakım yansımaları var. Orta uzun vadede cari açığı daha yönetilebilir, daha makul bir seviyeye çekecek gerekli her türlü reformu bu hükümet uygulamaya koymuştur. Siz de biliyorsunuz ki geçici çözümler mümkün değildir, kolaycı çözümler çözüm değildir. Daha uzun vadeli uzun soluklu bakıyoruz. Bugün mobilya sektörümüzün geldiği nokta önemlidir. Ama önümüzdeki 10 yıl içerisinde katedeceği aşama daha da önemli. Ben bu aşamadan baktığım zaman son derece iyimserim."

Konuşmasında milletin asıl belirleyici olduğunu ve vereceği kararla Türkiye'nin istikametini milletin belirleyeceğini vurgulayan Şimşek, Türkiye'nin global ekonominin parçası olduğu için, dünyada olan olaylardan etkilenmesinin doğal olduğunu söyledi.

Şimşek, 2014 yılı için de değerlendirmelerde bulunarak, Türkiye'nin en büyük pazarı olan AB'nin resesyondan çıkıp toparlanmaya başlayacağını, büyüyeceğini, dolayısıyla bu bölgeye daha fazla mal satılacağını ifade etti.

Merkez Bankası'nın üzerine düşeni yaptığını, Maliye Bakanlığı olarak da maliye politikasında gerekeni yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Şimşek, bu konuda iş aleminin müsterih olmasını istedi.

Sıkıntıların yanında fırsatların var olduğuna da değinen Şimşek, esas olarak fırsatlar üzerine yoğunlaşılması gerektiğini, mobilya sektörünün bu dönemi güçlü bir fırsata dönüştürmesi ihtimalini yüksek gördüğünü söyledi.

Bu yoğun gündeme karşın bu konuya inandığı için bugün bu fuara katıldığının altını çizen Şimşek, "Buradaki tasarımları, üretimin kalitesini, Türkiye'nin geldiği noktayı görüyorsunuz. Bunların hepsi bu tür dalgalanmaların geçici olduğunu ve Türkiye'nin önünün açık olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

AA