Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

ERDEMİR Grubu'nun 2013 yılında net dönem karının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 92 artırarak 484 milyon dolar olduğu bildirildi.

ERDEMİR'den yapılan yazılı açıklamada, geçen yıl dünya çelik sektöründe yaşanan daralmaya rağmen satış miktarını bir önceki yıla göre yüzde 3 artıran grubun, 2013 yılı toplam nihai ürün satışının 7.7 milyon ton olduğu belirtildi.

ERDEMİR'in dünyanın sayılı karlı çelik şirketlerinden biri olduğu kaydedilen açıklamada, "2013 yılında net dönem karını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 92 artırarak 484 milyon dolar (920 milyon TL) olarak açıklayan ERDEMİR Grubu, dünyada halka açık çelik şirketleri arasında en karlı şirketlerden biri oldu. Satışlarının 6.3 milyon tonunu yassı, 1.4 milyon tonunu uzun ürün olarak gerçekleştiren ERDEMİR Grubu'nun 2013 yılı net satış gelirleri 5.1 milyar dolara ulaştı" ifadesine yer verildi:

Grubun faiz ve vergi öncesi karının (FAVÖK) 987 milyon dolar ve FAVÖK marjının da yüzde 19,2 olarak gerçekleştiği belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:

"ERDEMİR Grubu, 2013 yılı net kar marjı ise, bir önceki yıla göre yaklaşık 5 puan yükselişle yüzde 9,4 oldu. ERDEMİR Grubu, Dünya Çelik Birliğinin (worldsteel) 2012 yılı ham çelik üretim raporlarına göre, dünyanın en büyük 35'inci, Avrupa Birliği ülkeleri arasında ise 4'üncü büyük çelik üreticisidir. ERDEMİR Grubu'nun sıvı çelik üretim miktarı bir önceki yıla göre yüzde 5 artarak 8.4 milyon ton oldu. Grup, 2013 yılında üretim miktarını bir önceki yıla göre yüzde 4 artırarak, 6.4 milyon tonu yassı ve 1.4 milyon tonu uzun ürün olmak üzere toplam 7.8 milyon ton nihai ürün üretimi gerçekleştirdi."

-"2014 hedefi, daha fazla ihracat"

ERDEMİR Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, son 10 yılda Çin ve Hindistan'ın ardından en yüksek üretim artışını elde eden ülke olan Türkiye'nin 2013 yılı sonu itibariyle dünyada çelik üreten 65 ülke arasında 8'inci, Avrupa'daki çelik üreticileri arasında ise Almanya'dan sonra 2'inci sırada yer aldığını belirtti.

ERDEMİR Grubu olarak Türkiye'nin en büyük çelik üreticisi ve lideri olduklarını anlatan Pandır, şu görüşleri aktardı:

"Önümüzdeki dönemde özellikle Ar-Ge ve üretim alanlarımızda yapacağımız iyileştirmeler ile daha fazla ihracat hedefliyoruz. ERDEMİR Grubu'nun Ereğli ve İskenderun'daki üretim tesisleri yıllık 11.25 milyon ton ham çelik ve 11.1 milyon ton nihai mamul üretim kapasitesiyle çalışıyor. Türkiye'nin en çok istihdam yaratan özel sektör kuruluşlarından biri olan ERDEMİR Grubu, 13 bin yaklaşan çalışanıyla sadece demir çelik sektörünün değil, Türk sanayinin öncü kuruluşlarından biri olmayı sürdürecek. 2014 hedefi, daha fazla ihracat."

AA