Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin kamu ekonomisinin 28 Avrupa Birliği ülkesinin 25'inden daha iyi olduğunu belirterek, "Herkes işine gücüne baksın, '2014 büyüme düşecek' diyorlar, düşmeyecek" dedi.

Honaz ilçesinde belediye önünde halka eden Zeybekci, vatandaşlardan felaket tellallarına kulak vermemelerini isteyerek, Türkiye'nin bugün nereden nereye geldiğini bütün dünyanın bildiğini belirtti.

Türkiye ekonomisinin dünyanın 16. büyük ekonomisi, Avrupa'nın ise 6. büyük ekonomisi olduğunu ifade eden Zeybekci, sözlerine şöyle sürdürdü:

"Türk Hava Yolları bir yıl içinde Avrupa'nın 1. havayolu olacak. Marmara Denizi'nin üzerine dünyanın en büyük köprüsünü yapıyorsun, 40 yıldan beri konuşulan santraller yapılıyor, 50 yıldan beri kapısında beklediğimiz IMF'nin bütün borcu ödeniyor, 'hadi işine' deniliyor, dünyadaki gelişmiş ülkelerde faiz oranı neyse benim memleketim o hale geliyor ama ille de memleketi karıştıracaklar, kardeşi kardeşe düşürecekler. Yüzde 7 bin faizin olduğu, bir gecede memleketin yarı yarıya fakirleştiği, bankaların yarısının battığı, bir günlük zararı 60 milyar dolar olan bir ülkedeki finans yapısı gibi yapıları isteniyor. Yine aynı şeyleri özlüyorlar, bu milleti gütmek istiyorlar, bu milleti yönetmek istiyorlar. Yok artık, bu millete hizmet edilecek. Bu millet Cumhuriyetin yüzüncü yılında, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi, Avrupa'nın ise 3 büyük ekonomisinden birisi olacak."

Nihat Zeybekci, Türkiye'nin 2014 yazının sonunda şu anda konuşulanların hiçbirini konuşmayacağını ileri sürerek, şunları kaydetti:

"Hani kriz çıkıyordu, hani bilmem nereye gidiyordu, faizler patlayacaktı, kurlar bilmem nereye gidecekti, dünya bizi dışlayacaktı, Merkez Bankası batacaktı. İlk gün söyledim, 'Hiçbir şey olmayacak' diye. Allah razı olsun yapanlardan, bu memleketin ekonomisi öyle hale gelmiş ki, Türkiye'de kamu ekonomisi 28 Avrupa Birliği ülkesinin 25'inden daha iyidir. Herkes işine gücüne baksın, '2014 büyüme düşecek' diyorlar, düşmeyecek. Ocak ayında ihracatımız yüzde 9,6 arttı. Ocak ayı tarihteki en yüksek rakamı kırdı. Daha çok ihracat, üretim, istihdam, iş, aş ve refahla Cumhuriyetimiz 100. yılında Gazi Mustafa Kemal'in gösterdiği muasır medeniyete doğru koşar adım giden bir Türkiye olacak. Kenardan felaket bekleyenler ağzının suyunu akıtsın, dursun. Kenardan afet dileyenler de afet dilemeye devam etsin. Bizim dua edenlerimiz çok. Bu millet güzellikleri hak ediyor. Biz nereden geldiğimizi ve nereye gideceğimizi çok iyi biliyor, hedefimizin de ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Biz 3 sene sonra Türkiye nereye gelecek, onu bugünden biliyoruz. 10 yıl sonraki hedefimize varacağımız yerin heyecanı aklımıza geldiğinde yüreğimiz çarpıyor, yerimizde duramıyoruz."

AA