Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

altında en doğru tahminleri yapan iki uzman, metalin 1983'ten bu yana en iyi yıl başlangıcını gerçekleştirmesine karşın, 2014 yılı için fiyatlarda düşüş beklentilerini koruyor.

Altın vadeli kontratları, 2013'te 30 yıllık sürenin en güçlü yıllık kaybını yaşamasının ardından, 2014 yılında dün itibariyle yüzde 9.7 yükseldi ve üç ayın en yüksek seviyesine çıktı. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, fiyatların yüzde 28 düştüğü geçen yıl 869.1 ton azaldıktan sonra, geçen hafta 3.2 ton arttı ve Aralık 2012'den bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi.

Londra'da Societe Generale SA metal araştırma müdürü ve son iki yılda Bloomberg'in takip ettikleri arasında en doğru tahmini yapan Robin Bhar, "Bunu sadece bir düzeltme hareketi olarak görüyorum," dedi. Dördüncü çeyrekte altının ortalama ons başına 1,050 dolarda kalacağı tahmininde bulunan Bhar, "Altın için halen aşağı yönü beklentide kalmak istiyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Altın bu yıl, ABD ekonomisinin tahmin edildiği kadar hızlı büyümediğini gösteren veriler ve düşük fiyatların, Amerika'dan Avustralya'ya, artan sikke altın satışları ile birlikte Asya'da talebi desteklemesinine tkisi ile güçlü bir çıkış gerçekleştirdi. Altında en doğru tahminlerde bulunan uzmanlar, sıçramanın sürmeyeceğini, zira yüksek fiyatların alımları olumsuz etkileyeceğini ve ABD ekonomisindeki iyileşme ile birlikte Fed'in varlık alımlarını yavaşlatmaya devam edeceğini kaydediyorlar.

Bloomberg'in düzenlediği ankete katılan dokuz analistin tahminlerinin medyanına göre, metal dördüncü çeyrekte ortalama 1,165 dolar seviyesinde seyredecek. Bu, 14 Şubat'taki seviye olan 1,318.60 doların yüzde 12 altında. Altın Eylül 2011'deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,923.70 doların yüzde 31 altında olsa bile, 2006 yılının ortalamasının iki katı seviyesinde.

Ucuz Değil

Sydney'de Westpac Banking Corp. kıdemli ekonomisti ve ikinci en iyi tahminde bulunan Justin Smirk, "Güvenli liman talebi, altın ucuzken iyi iş görüyor, ancak metal artık ucuz değil," dedi. Altının yıl boyunca düşerek dördüncü çeyrekte ortalama 1,020 dolardan işlem göreceği tahmininde bulunan Smirk, "Piyasadaki volatilite beni biraz şaşırtıyor, ancak genel fikrimi değiştirmiyor" şeklinde konuştu.

Altının 31 Aralık'tan bu yanaki rallisi, yüzde 1.5 yükselen ve 24 emtiayı S&P GSCI Endeksi'nde beşinci en güçlü ralliyi işaret ediyor. İlk dört sırayı ABD doğal gazı, kahve, domuz ve gümüş aldı. Küresel hisse senetlerinin göstergesi MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, 2013 yılında yüzde 20 yükseldikten sonra, bu yıl yüzde 0.8 gerilerken, Bloomberg ABD Hazine Tahvilleri Endeksi yüzde 1.6 yükseldi.

New York'ta Barclays Plc analisti Suki Cooper, 14 Şubat'ta, müşterilere yönelik bilgilendirme notunda, altının kazançlarının, yatırımcı bekleyişlerinde "daha anlamlı bir değişim" meydana getirmeksizin, "hızını kaybedeceğini" kaydetti. New York'ta Jeffrey Currie başkanlığındaki Goldman Sachs Group Inc. analistleri, 12 Şubat'taki raporlarında, ABD ekonomisindeki iyileşme ile birlikte, altının aşağı yönde "kademeli" hareket edeceğini belirttiler ve yılsonuna kadar fiyatların 1,050 dolara kadar düşeceği tahminlerini yinelediler.