Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Wells Fargo Securities LLC'nin oluşturduğu modele göre, ABD ekonomisi deflasyona, Fed'in ortaya koyduğundan daha meyilli olabilir ve bu da para politikasının gevşek tutulması için neden verebilir.

Ekonomist John Silvia, Azhar Iqbal ve Blair Zachary'ye göre, deflasyon baskılarının Ocak 2010'dan bu yana daha yüksek olduğunu ve şimdi yüzde 66 ABD'ye hükmetmesi ihtimali var. Wells Fargo ekonomistlerinin hesaplamaları, kişisel tüketim harcamaları fiyat deflatörü, işsizlik oranı ve Fed'in enflasyon hedefini dahil ediyor.

Ekonomistler 17 Şubat tarihli raporlarında, "Model, enflasyonist, deflasyonist ya da fiyat istikrarı gibi gelecekteki fiyat trendi senaryo ihtimalleri olasılığını hesaplamak isteyen politika yapıcılar, yatırımcılar ve tüketiciler için faydalı" yorumunda bulundu.

Modelin, 1980'lerde onyıla damgasını vurmuş olan yüksek enflasyon riskine işaret ettiğini belirten ekonomistler, bunun gibi sürekli yüksek olasılığın, yaklaşan bir tehdide işaret ettiğini söyledi.

Raporun yazarları, son yıllardaki deflasyon olasılığının, yüksek düzeyde gevşek para politikası için bir gerekçe sunabileceğini savundu.

Diğer taraftan Wells Fargo'nun modeli, enflasyon korumalı ABD Hazine tahvili piyasasına dayanan Atlanta Fed'inkinden daha endişe verici görünüyor. Atlanda Fed'in modeli 14 Şubat'ta deflasyon ihtimalini yüzde 0 olarak öngörmüştü.

Fed'deki politika yapıcılar henüz deflasyon tehdidinden endişeli görünmüyor. Fed Başkanı Janet Yellen 11 Şubat'ta fiyatlardaki son yumuşamanın geçici olduğunu söyledi.