Advertisement

Antik Çağ'dan Bizans'a, Selçuklu'dan Osmanlı'ya, 3 bin yıllık yaşanmışlığın izlerini taşıyan eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniatürk'ü ziyaret edenler, 1,5 saatte Türkiye'yi gezme imkanı buluyor.

Diyarbakır Ulu Cami'den Sivas Divriği Ulu Cami'ye, Safranbolu Evleri'nden Nemrut Dağı kalıntılarına ve Çanakkale Şehitleri Anıtı'na kadar 126 eserin yer aldığı ve Orta Doğu ile Arap ülkelerinin yanı sıra Rusya, Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya ve İngiltere'den gelen turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği Miniatürk'ü, yılda yaklaşık 800 bin kişi ziyaret ediyor.

Miniatürk'ün, Türkiye'nin dört bir tarafından 80 eserin maketiyle 2 Mayıs 2003'te hizmete açılmasının ardından, eser maketlerinin sayısı 126'ya ulaştı.


Miniatürk şletmecisi Resul Erkan, "Şu an Miniatürk, dünyanın iki numaralı parkı haline geldi. Dünyada 18 Miniatürk park var, en son açılan İstanbul'daki Miniatürk'tür" dedi.

- "Ziyaretçilerin yüzde 25'i yabancı"

Yılda ortalama 800 bin ziyaretçi sayısına ulaştıklarını ve bunun her geçen gün artığını dile getiren Erkan, İstanbul'un turizm potansiyeli yükseldikçe Miniatürk'e gelenlerin sayısının da fazlalaştığını kaydetti.


Erkan, konuşmasını şöyle sürdürdü:


"Son yıllarda ülkemizin gelişimine paralel olarak Miniatürk'teki ziyaretçi sayımız da yükseldi. Şu anda ziyaretçilerimizin yaklaşık yüzde 25'i yabancı. Orta Doğu ve Arap ülkelerinden gelen daha çok oluyor. Ayrıca Rusya, Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya ve İngiltere'den de yoğun şekilde Miniatürk'e geliyorlar. Duyuldukça ziyaretçi sayımız artıyor. Miniatürk'e geldiğiniz zaman Türkiye'nin dört bir tarafını gezmiş oluyorsunuz. Yaklaşık 1,5 saat zaman diliminde Ardahan'dan Edirne'ye kadar Türkiye'yi görmüş oluyorsunuz, tarihi eserlerini izleyebiliyorsunuz. Her eserin başında bir tanıtım maketimiz var. Tanıtım kioskunda da o eserle ilgili 9 dilde bilgi alıyorsunuz."

Miniatürk'ün sadece maket alanı olmadığını, insanların buraya geldiklerinde sabahtan akşama kadar vakit geçirebilecekleri bir sosyal mekanla karşılaştığına dikkati çeken Erkan, ziyaretçilerin, parktaki gezilerinin ardından karadan ve havadan yapılan çekimlerle elde edilen görüntüleri, simülasyon olarak görebildiği 12 dakikalık İstanbul, 14 dakikalık da Türkiye turu yapma fırsatı bulabildiğini sözlerine ekledi.

Toplam 60 bin metrekare alan üzerine kurulan Miniatürk'te, 15 bin metrekare maket alanı, 40 bin metrekare yeşil ve açık alan, 3 bin 500 metrekare kapalı alan, 2 bin metrekare havuz ve suyolu yer alıyor.

Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniatürk'te, Ayasofya'dan Selimiye'ye, Rumeli Hisarı'ndan Galata Kulesi'ne, Safranbolu Evleri'nden Sümela Manastırı'na, Kubbet-üs Sahra'dan Nemrut Dağı kalıntılarına kadar pek çok kültür ve medeniyetin izlerinin bir araya getiriliyor.

Parkta, bugün artık yerlerinde olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi gibi eserler de maketleri görülebiliyor.

Anadolu ve çevresinde hüküm sürmüş, izler bırakmış her medeniyetin yer almasına özen gösterilen Minatürk ile Antik Çağ'dan Bizans'a, Selçuklu'dan Osmanlı'ya, 3 bin yıllık yaşanmışlığın izleri Haliç kıyısına taşındı.
Kendi içine kapalı "masalsı" bir ortam yaratmayı hedefleyen Miniatürk projesi, Anadolu, İstanbul ve eski Osmanlı coğrafyasından eserlerin oluşturduğu üç ana bölümde ele alındı. Bölümler küçük peyzaj düzenlemeleriyle birbirlerinden ayrılırken, sürekliliği sağlandı, ziyaretçiyi yönlendiren bir gezi güzergahı oluşturuldu.

Miniatürk'te, bir açık hava müzesi atmosferinde sergilenen maketlerin yanı sıra, ziyaretçilerin vakit geçirmesini sağlamak amacıyla farklı mekanlar da tasarlandı. Bunlar arasında, 400 kişilik oturma kapasitesiyle amfitiyatro, Miniaturk'ü hatırlatacak hediyelik eşyaların satışa sunulduğu alışveriş merkezi, çocuk ziyaretçilerin ilgisini çekecek Truva atı ve kale gibi oyun gruplarından oluşan oyun alanı, gezi alanını çepeçevre dolaşan minyatür ekspres tren, satranç, labirent, go-cart ve tekne turu yer alıyor.

AA