Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

İspanya'nın finansal krizinin sembolü olan Bankia'yı yeniden özelleştirme yolunda ilk adımlarını atmaya hazırlanan İspanyol hükümeti, millileştirilmiş olan bankanın yüzde 7.5'ini satıyor.

Financial Times gazetesinin haberine göre perşembe günü yapılan açıklamada, Bankia'nın satışıyla görevlendirilen 3 banka, bir gün içinde talep toplama dönemini sonlandıracaklarını söyledi. Ancak konuya ilişkin bilgisi olan bir kaynak, gazeteye yaptığı açıklamada, görevli bankaların, işlemlerin başlatılmasıyla 1 saat içinde arz edilecek tüm hisseleri satacak kadar talebi garantilediklerini söyleyerek, yatırımcıların taleplerinin güçlü olduğunun sinyalini verdi.

İspanya hükümeti Bankia'nın yüzde 68'ine sahip ve bu da hisse satışının ardından hükümetin yine çoğunluk hissesini elinde tutacağı anlamına geliyor. Bankanın hisseleri perşembe günü 1.58 eurodan kapanarak, Madrid hükümetinin ilk özelleştirme hamlesinden 1.35 milyar euro kazanç sağlayacağını gösterdi. Öte yandan 1.35 milyar, Bankia'nın kurtarılması için harcanan 22 milyar euro karşısında hâlâ çok cüz'i kalıyor.

Bankia, Mayıs 2012'de sermaye sıkıntısı açıklayarak, hükümeti, bankacılık sistemini kurtarmak için AB'den 100 milyar dolar istemeye zorlamasıyla, İspanya için finansal krizin sembolü oldu.

Bankia geçtiğimiz yılın başında 19.2 milyar euro zararla, İspanya'daki en büyük kurumsal kayıba işaret etti. Ancak o zamandan bu yana Bankia'nın yeni yönetimi, bankanın talihinin yeniden dönmesiyle yatırımcı ve analistlerin övgüsünü kazandı.

Hisselerinin son 6 ayda iki katının üzerine çıkması ve küçültülen şube ağının piyasa payını geri kazanmaya başlamasıyla banka yeniden kâr elde etmeye başladı. Bankia'nın CEO'su José Ignacio Goirigolzarri, "Yılın ikinci yarısında aktivitede net bir toparlanma gördük" dedi.