Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(21:35'te güncellendi)

ABD hisseleri, Rusya Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna krizinin yakın bir dönemde ateşlenmeyeceği sinyali vermesi ile yükselirken, Standard & Poor's 500 Endeksi son bir ayın en büyük kaybından toparlanıyor.

Qualcomm Inc. temettü artırımı yapması ve geri alım planlarını daha yoğunlaştırması ile yüzde 3.7 yükseldi. Abercrombie & Fitch Co., Credit Suisse Group AG'nin hisse notunu yükseltmesi sonrasında yüzde 6 kazandı. RadioShack Corp. satışlarının analist beklentisini kaçırmasının ardından yüzde 16 kayıp yaşadı.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.3 tırmanarak New York saatiyle 10:13'te 1,870.01 puanı buldu. Dow Jones endeksi ise 200.63 puan, yani yüzde 1.2 artışla 16,368.66 puanda. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 16 altında seyretti.

Stifel Nicolaus & Co. piyasa stratejisti Florham Park, "Kısa vadede piyasada gördüğümüz her şey Ukrayna ile ilgili. Fakat 2 haftadan uzun bir süreye bakacak olursak, piyasa dün hariç hep yukarıya hareket etti. Ekonominin genişlemeye devam ettiği ve olumsuz verilerin çoğunun hava koşulları nedeniyle olduğuna dair iddialar güçlü" dedi.

S&P 500 Endeksi dün, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri varlığının yarattığı huzursuzluk ve sorunların büyüyebileceği endişesi ile, küresel çapta hisselerdeki düşüşlere katılarak zirve rekorundan yüzde 0.7 kayıp yaşadı. Putin hafta sonunda Ukrayna'ya askeri müdahale için meclisten izin aldı.

Hisseler bugün, Putin'in Ukrayna'ya sadece olağandışı bir durum oluşma ihtimaline karşın asker yolladığını açıklaması sonrasında yükseldi.

(21:35'te güncellendi)