Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors (S&P) , Garanti Bankası, HSBC, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi ve Albaraka Türk'ün notunu teyit etti.

Türk bankalarının görünümünün negatif olduğunu belirten S&P, Garanti Bankası, HSBC Bank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Yapı ve Kredi'nin notlarını "BB+", Albaraka Türk'ün notunu ise "BB" olarak teyit etti.

S&P raporuna göre, Türkiye'deki politik riskler ve ekonomik ortam bankaların risklerini artırıyor.

Raporda, Albaraka Türk haricinde diğer 5 bankadaki negatif görünümün Türkiye'nin olumsuz görünümünden ve bu bankalardaki varlık kalitesinin bozulmasından kaynaklandığı belirtildi. Albaraka Türk'ün negatif görünümünün ise Bahreyn'deki ana kuruluş Al Baraka Banking Group'tan kaynaklandığı vurgulandı.

Öte yandan raporda, S&P'nin Bankacılık Sektörü Ülke Riski Değerlendirmesinde (BICRA) Türkiye'yi "Grup 5" ten "Grup 6" ya düşürdüğü ifade edildi.

BICRA'da yapılan bu değişikliğin Türk bankalarının artan sektör risklerini ortaya koyduğu belirtilerek, fonlama riskinin "yüksek" değil "çok yüksek" olduğu kaydedildi.

Değişikliğe, Türkiye'de ekonominin zayıflaması ve küresel ekonomideki cansızlığın, sistem genelindeki fonlama risklerinin artmasına sebep olması nedeniyle gidildiği belirtildi.