Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(22:20'de güncellendi)

ABD hisseleri, yatırımcılar Ukrayna'daki gelişmeleri beklerken ve geçen ay beklentilerin üstünde gelen istihdam verisini fiyatlarken dalgalı seyrediyor ve Standard & Poor's 500 Endeksi tüm zamanların rekoruna yakın seviyede.

Safeway Inc. tüzde 2.5 kaybederken, Peabody Energy Corp. ve Freeport McMoran Copper & Gold Inc. en az yüzde 4.9 geriledi. Nike Inc., Johnny Manziel ile reklam anlaşması imzalamasıyla yüzde 1.4 güçlendi. Foot Locker Inc., dördüncü çeyrek kar ve satışlarının beklentilerin üstünde gelmesiyle yüzde 7.4 sıçradı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.4 kadar yükseldikten sonra yüzde 0.2 düşerek New York saatiyle 14:34'te 1,872.60 puanı buldu. Dow Jones Endeksi 11.58 puan gerileyerek (yani yüzde 0.1) 16,410.31 puana indi. S&P 500 Endeksi hisselerinin işlem hacmi son 30 gün ortalamasının yüzde 7.5 altında seyrediyor.

"Rusya ile Ukrayna arasındaki fırtınanın piyasaya tekrar döneceği endişesi kesinlikle var," New Jersey merkezli Stifel Nicolaus & Co'nun fon yöneticisi Chad Morganlander, "Tabi bu yatırımcılar arasında belirsizliğe yol açıyor. Ekonomi yavaşça toparlanmaya devam ediyor. Jeopolitik cephedeki büyük belirsizliklere rağmen geçtiğimiz haftalarda bayağı iyi piyasa performansı sergilendi," şeklinde görüş bildirdi.

İki Avrupa ülkesinin savunma bakanları dün ABD'nin Litvanya'ya 6 tane F-15, ve Polonya'ya 12 tane daha F-16 yolladığını açıkladı. ABD Deniz Kuvvetleri Karadeniz'e USS Truxtun destroyerını yolladı ve bunun rutin ve Ukrayna ile ilgilisi olmadığını açıkladı.

(22:20'de güncellendi)