Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, bu yılın Ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1,1 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, Ocak ayında, bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,9 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,3 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,9 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre 1,1, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 artış gösterdi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9,4, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3,5 arttı.

Ocak ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış yüzde 3,4 ile ara malı imalatında gerçekleşti.

Ana sanayi gruplarına bakıldığında, ocak ayında bir önceki aya göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ara malı imalatı yüzde 3,4, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 1,9 artarken, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 3,5, sermaye malı imalatı yüzde 1,7 ve enerji imalatı yüzde 1,1 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde en yüksek artış bir önceki aya göre yüzde 11,6 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 7,8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 7,1 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı takip etti.

Ocak ayında bir önceki aya göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde en yüksek düşüş ise yüzde 26,5 ile tütün ürünleri imalatında görüldü. Bu azalışı, yüzde 8 ile diğer imalatlar, yüzde 7,7 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı izledi.

 

AA