Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(19:50'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, Ukrayna'da yükselen tansiyon ve Çin'in ihracatındaki gerilemenin madencilik hisselerinde satışa sebep olmasıyla Ocak ayından bu yana ilk haftalık gerilemeden sonra düşüşle kapandı.

Aurubis AG ve Fresnillo Plc, meta üreticilerindeki gerilemeyle yüzde 3.4'ün üstünde değer kaybettiler. Iliad SA 2004'teki ilk halka arzından beri en yüksek seviyeye çıkarken, Rolls-Royce Holdings Plcs yüzde 1.7 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 kayıpla Londra'da 331.4 puandan kapandı. Gösterge endeks, şirket karlarının hayal kırıklığına uğratması ve Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin tırmanacağı endişeleriyle geçen hafta yüzde 1.5 geri adım attı.

"Ukrayna'daki problemler hemen bitmeyecek ve dolayısıyla yatırımcılar endişeliler," diyen Paris merkezli Ofi Gestion Privee'nin yetkilisi Jacques Porta, "Bir noktada çözüm olacak ama bu olana kadar piyasalarda muhtemelen çok daha fazla volatilite göreceğiz. Çin ihracat verileri kötü haberdi, bu yüzde Avrupalı madencilik hisseleri düştü," şeklinde görüş bildirdi.

(19:50'de güncellendi)