Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de tüketici fiyatları endeksi (TÜFE), Şubat ayında büyük bir değişiklik göstermeyerek hafif yükseldi ve enflasyonun Fed'in hedefine doğru sınırlı bir ilerleme gösterdiğine işaret etti.

ABD'de TÜFE Şubat'ta yüzde 0.1 artarken, Ocak ayındaki yükseliş ve Bloomberg anketine katılan 85 ekonomistin tahmin medyanı ile aynı seviyede gerçekleşti. Gıda ve yakıt volatilitesini içermeyen çekirdek TÜFE ise Ocak ayına göre yüde 0.1 tırmandı ve 12 aylık dönemde yüzde 1.6 olarak bir önceki 12 aylık süreç ile aynı seviyede kaldı.

Şirketler, sert geçen kış mevsiminin tüketicileri mağazalardan uzak tutması sonrasında, satışları arıtrmak için fiyatları düşük tutuyor. Kısıtlı fiyat baskısı Fed'e işsizlik oranının gerilemesine rağmen faizleri düşük tutmak için zaman tanıyor.

New York'ta bulunan Credit Agricole CIB Kuzey Amerika şef ekonomisti Michael Carey, "Maliyet kontrolü hâlâ oldukça etkili. Enflasyonda taban, Fed için çok düşük olmadıkça bir sorun değil" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri enflasyonda yüzde 0.1 düşüş ile yüzde 0.4 artış arasında değişiklik gösterdi. Ekonomistler ayrıca çekirdek enflasyonun yüzde 0.1 yükseleceği tahmininde bulundu.

Bugün açıklanan bir başka veride, ABD'de Ocak ayında beklenenden daha az gerileyen konut başlangıçlarının, Şubat ayında büyük bir değişiklik göstermediği görüldü.