Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Rusya'ya karşı daha fazla yaptırım uygulanacağı düşüncesinin etkisiyle Asya Borsaları, Fed kararının öncesinde dalgalandı. Japan Display Inc. ilk işlem gününde sert düştü.

Çinli bilgisayar yazılımcısı Kingsoft Corp. , şirketin beklentinin üzerinde kazanç açıklamasının ardından yüzde 7.4 değerlenerek, Hong Kong'ta rekor kapanışa koştu. Newcrest Mining Ltd., CLSA Asia Pacific Markets'ın alım tavsiyesi üzerine yüzde 2.6 primlendi. Apple Inc. aygıtlarının ekran tedarikçilerinden Japan Display, 318.5 milyar yenlik ilk işlem gününde yüzde 15 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, erken saatlerde yüzde 0.4 oranında yukarı ve aşağı dalgalanmasının ardından Hong Kong saati ile 13:12 itibariyle yüzde 0.2 kazançla 135.34 puana çıktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım'ı ilhak anlaşmasını imzalayarak, ülkesinin Ukrayna'yı daha fazla ayırma niyetinde olmadığını söylerken, ABD ve Avrupa, Rusya'ya daha fazla yaptırım uygulayacaklarını söyledi. ABD'de dün açıklanan verinin dünyanın en büyük ekonomisinde konut inşaatı sektöründe istikrar sağlanmaya başlandığına işaret etmesinin ardından Fed Açık Piyasa Komitesi  bugün 2 günlük politika toplantısını tamamlıyor.

Yatırımcıların hâlen temkinli olduğunu söyleyen Perpetual Ltd.'ın yatırım piyasaları araştırma müdürü Matthew Sherwood, "Riskli varlıklar Ukrayna krizinin birkaç hafta önce patlamasından bu yana kaybettikleri zemini büyük oranda geri kazandı, ancak hâlen volatilite çok yüksek. Fed muhtemelen sözlü yönlendirmesini yumuşatacak ve ABD'de faizleri en az 18 ay daha düşük tutacak" dedi.