Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD merkez bankası Fed, iki günlük toplantı sonrasında aylık 65 milyar dolar seviyesinde olan tahvil alımlarını 10 milyar dolar azaltarak 55 milyar dolara düşürdü.

Fed Aralık ve Ocak ayı toplantılarında da 10'ar milyar dolarlık azaltım ile alımları 85 milyar dolardan düşürmeye başlamıştı. Fed'in 55 milyar dolarlık tahvil alımı, 30 milyar dolar ABD Hazine tahvili, 25 milyar dolar ise mortgage destekli tahvil şeklinde olacak.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Başkan Janet Yellen'ın ilk defa liderlik ettiği, 18-19 Mart tarihlerinde iki gün süren toplantı sonrasında, tahvil alım miktarını azaltırken, rekor düşük seviyedeki faiz oranında ise değişikliğe gitmedi. Birçok Fed yetkilisi, faizde ilk artışın 2015 yılında olacağı tahmininde bulunuyor.

Yapılan açıklamada, faiz oranının ne zaman artırılacağına yönelik kararın, "daha geniş çaplı verilere" bakılarak alınacağı belirtildi ve "işsizlik oranı yüzde 6.5 olana kadar düşük faiz sürdürülecek" görüşüne bağlı kalmaya son verdi. Böylece Fed, faiz hakkında karar alırken belirlenen işsizlik oranı eşiği yerine artık daha geniş çaplı alanlardaki verileri dikkate alacak.

Fed yetkilileri, iş gücü piyasasındaki ilerlemeye yönelik tahminlerini de artırmalarıyla, gösterge faiz oranlarının 2015 yılı sonunda yüzde 1, bir sonraki yıl ise yüzde 2.25 olabileceği tahmininde bulunarak önceki tahminleri yukarı çektiler. Birçok Fed yetkilisi faiz oranı tahminini korurken, 16 yetkilinin faiz oranı medyanı Aralık ayında 2015 yılı sonu için yüzde 0.75, 2016 sonu için ise yüzde 1.75 seviyesindeydi.

FOMC toplantısı sonrasında açıklanan bildiride, "Yüksek oranda genişlemeci para politikası duruşu uygun görülmeye devam ediyor. Faizlerin düşük tutulacağı süreye karar verilirken, Komite, maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflerine yönelik ilerlemeleri değerlendirecek" denildi.

Fed'in yüzde 6.5'lik işsizlik oranı hedefi, politika yapıcıların beklediğinden daha kısa sürede aşıldı. Başkan Janet Yellen ise geçtiğimiz ay yaptığı bir konuşmada işsizlik oranının ekonominin sağlığına yönelik tek başına gösterge olamayacağını söylemişti.

Faiz için değerlendirmenin yapılacağı belirtilen "geniş çaplı veriler", iş gücü piyasası koşulları, enflasyon beklentileri ve finansal piyasalar gibi alanları içeriyor.

FOMC varlık alımlarının gelecek toplantılarda kademeli olarak sürdürüleceğini yinelerken, aynı zamanda varlık alımlarının planlanan bir şekilde yapılmadığını da tekrar belirtti.

Raporda ayrıca, "Ekonomik faaliyetlerin büyümesi, kış aylarında yaşanan sert koşulların etkisi ile yavaşladı. Yine de, daha geniş çaplı ekonominin temel güçlülüğü, iş gücü piyasası koşullarındaki gelişimi desteklemeyi sürdürebilecek kadar yeterli düzeyde" denildi.