Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Asya'nın en büyük ekonomisi Çin'de imalattaki düşüşün yatırımcıları çok olumsuz etkilememesi üzerine Asya Borsaları, tatilden sonra yeniden açılan Tokyo borsasındaki yükselişin desteğiyle sıçradı. Bölgenin gösterge endekslerinden HSI, geçtiğimiz haftaki kayıplarını azalttı.

Yanzhou Coal Mining Co., kârının beklentileri aşması ve Credit Suisse Group AG'nin şirketin hisse notunu yükseltmesinin ardından yüzde 6.1 yükseldi. Avustralya'nın en büyük yatırım bankası Macquarie Group Ltd., yıllık  kazancının yüzde 45 artmasını beklediğini söylemesi üzerine yüzde 3.4 primlendi. Yamato Holdings Co., China Post Group ile birleşeceği haberi üzerine yüzde 3.4 değerlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi geçtiğimiz hafta yüzde 1.2 düşmesinin ardından yüzde 0.9 yükselerek Tokyo saatiyle 13:00 itibarıyla 133.93 puanda seyrediyor. Endeksteki 10 sektmr grubunun hepsi yükseldi. Hisseler, HSBC Öncü Çin İmalat verisininin beklenmedik şekilde düşmesinin ardından kazançlarına tutundu.

Kim Eng Securities 'in satış işlemleri direktörü Andrew Sullivan, "Küresel çapta gördüğümüz yavaşlamayı yansıtıyor. Küresel ekonomide ne olduğunu görebildiğimiz sürece bu sürpriz değil. Piyasa için iyi bir şey olmasa da, çok da olumsuz bir gelişme değil" dedi.

Japon Topix Endeksi 3 günlük haftasonu tatilinin ardından yüzde 1.7 yükselerek, önceki 2 haftadaki yüzde 5.8 oranındaki kayıplarını azalttı. Hong Kong'un Hang Seng Endeksi yüzde 1.1 primlendi. H-tipi hisse endeksi olarak bilinen Hong Kong'ta işlem gören Çin hisseleri endeksi Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 2 tırmandı. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 sıçradı.

Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.4 yükselirken, Avustralya'nın S&P/ASX Endeksi ve Yeni Zelanda'nın NZX 50 Endeksi büyük bir değişiklik kaydetmedi.

Yenin dolar karşısında yüzde 0.3 değer kaybetmesi üzerine Japon Topix Endeksi'nde yer alan 33 sektörün 2'si hariç hepsi ralli yaptı.