Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(19:20'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, bir aydan uzun bir sürenin en dik haftalık kazancının ardından, dünya liderlerinin Ukrayna'daki gerginliği görüşmek üzere toplanması ve Çin ve Almanya'da imalat sanayii göstergelerinin gerilemesi ile geriledi.

Royal KPN NV, Citigroup Inc.'nin notunu düşürmesiyle yüzde 4.3 geriledi. Stada Arzneimittel AG, 2014 tahminlerini düşürmesi iley üzde 15 değer kaybetti. Çek Cumhuriyeti'nin en büyük kamu kuruluşu CEZ AS, ülkede maliye bakanının açıklamasına göre hükümetin yüzde 100 temettü ödemesi arayışında olmasıyla yüzde 5.1 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.1 gerileyerek günü 324.38 puandan tamamladı. Gösterge endeks geçtiğimiz hafta, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım'dan başka bölgeleri ele geçirmeyeceğini açıklamasıyla yüzde 1.8 ilerlemişti.

"Yatırımcılar Kırım krizi ve Çin ekonomisine dair bariz problemlerden dolayı endişeliyken, daha güçlü veriler hisse piyasalarındaki devamlı olumlu gelişmeler için çok önemli olurdu," diyen Zürih merkezli Swiss Rock Asset Management'ın fon yöneticisi Martin Schlatter, "Batı ve Rusya arasında bir çatışma kesinlikle istenmiyor," şeklinde görüş bildirdi.

(19:20'de güncellendi)