Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(19:40'ta güncellendi)

Avrupa hisseleri, Euro Bölgesi'nde ekonomik güvenin Mart'ta beklentinin üzerinde artması ve İtalyan bankaların hükümet tahvili ihalesi sonrasında ralli yapmasıyla yükselerek, haftalık kazancı genişletti.

Intesa Sanpaolo SpA, 2017'ye doğru temettü ödemelerinin 10 milyar euroyu (13.7 milyar dolar) bulacağı tahmininde bulunması ile yüzde 3.5 yükseldi. Pirelli & C. SpA, 2013 kazançlarının analistlerin tahminlerinin üstünde gelmesiyle yüzde 3.2 değer kazandı. Resolution Ltd. ve Aviva Plc ise sigorta şirketlerindeki düşüşlere öncülük etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 yükselerek günü 333.76 puandan tamamladı ve bu haftaki kazancını yüzde 1.8'e çıkardı. Gösterge endeks, Kırım hakkındaki Rusya ve Batı arasındaki tansyionla birlikte Mart ayında şimdiye kadar yüzde 1.3 geriledi.

Storebrand Asset Management yöneticilerinden Espen Furnes, "Güven verisi gerçekten iyi geldi. Euro Bölgesi'nde devam etmekte olan toparlanma, 2014 boyunca hisse piyasası için temel etken. Toparlanmanın hızı ve gücü konusunda oldukça güven duyuyorum. Buna dayanarak, alıcılı bir seyir dışındaki seçenekler zor" dedi.

Euro Bölgesi ekonomik güveni, Mart ayında 102.4'e yükselirken Şubat'ta 101.2 seviyesindeydi. Analistlerin beklentisi 101.4 seviyesindeydi. Bir başka veriye göre ise bölgede sanayi güveni eksi 3.3 olurken, tahminler eksi 3.5 düzeyindeydi. ABD'de ise tüketici harcamaları son üç ayın en dik artışını kaydetti.

(19:40'ta güncellendi)