Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Gelişmekte olan ülkelerdeki ihracatçıların ABD'den gelen güçlü imalat verisiyle ralli yapması ve yatırımcıların Çin'in büyümeyi desteklemek için adım atacağını speküle etmesiyle gelişen piyasalar endeksi 9. gününde de yükseldi ve bu yılki kayıplarını geri aldı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 yükselerek Hong Kong saatiyle 13:11 itibarıyla 1,002.59 puana çıktı ve Ocak 2013'ten bu yanaki en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti. Aralarında Samsung Electronics Co. ve TPK Holding Co.'nun da yer aldığı teknoloji şirketleri kazançlara öncülük etti. Shanghai Securities News'in Çin'in bazı şehirlerinin konut alımlarındaki kısıtlamaların kaldırılmasını görüştüğünü söylemesinin ardından emlak şirketleri Hong Kong'ta ralli yaptı.

ABD'de dün açıklanan imalat endeksleri ve otomobil satış rakamları büyümenin hızlanıyor olabileceğinin sinyalini verirken, Çin'den gelen fabrika verisi Komünist Parti liderlerinin ek teşvik uygulayacağı spekülasyonlarına neden oldu.  ABD'nin en aktif gelişen piyasalar ETF'sine son 5 günde MSCI endeksinin kazançlarını 4 ayın zirvesine taşımasıyla 2 milyar dolarlık giriş oldu.

ABD ekonomisinin gücünü sürdürdüğünü, bunun da ihracat kanalıyla gelişmekte olan ülkelerin büyümelerini destekleyeceğini öngören West China Securities Co.'nun analistlerinden Wei Wei, "Eğer Çin konut alımlarındaki kısıtlamaları gevşetirse, bu yalnızca emlak piyasası için değil, ekonominin tamamı için iyi bir haber olacak" dedi.

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Samsung Electronics bu yılın en yüksek seviyesine tırmanırken, dokunmatik ekran üreticisi TPK yüzde 4.7 sıçradı. Poly Property Group Co. ve Greentown China Holdings Ltd. yüzde 8 ile MSCI gelişen piyasalar endeksinin en çok kazananı olurken, Pekin'deki çimento üreticisi BBMG Corp. yüzde 6.9 değerlendi.

Sinopec Shanghai Petrochemical Co., Çinli yetkililerin eylemlerden sonra petrokimyasal fabrikası planlarını durdurabileceklerinin sinyalini vermesinin ardından yüzde 4.4 değer kaybetti.