Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin hükümetinin ekonomik teşvik planlarının ana hatlarını sunması ve ABD'de şirketlerin istihdama eklemeler yaptığını gösteren verinin ardından Asya Borsaları yükseldi; MSCI Asya Pasifik Endeksi bu yılın en uzun süreli kazanç dönemini kaydetti.

Güney Kore'nin en büyük tüketici elektronikleri ihracatçısı Samsung Electronics Co yüzde 2.7 değerlenerek bölge endeksinin yükselişine katkı sağladı. China Railway Construction Corp., hükümetin bu yıl 6,600 kilometrelik yeni demiryolu hatları inşa etmeyi planladığını söylemesi sonrasında yüzde 6.9 sıçradı. İtalyan çanta üreticisi Prada SpA lüks satışlarda daha yavaş büyüme öngörmesinin ardından yüzde 6.9 geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 kazançla Tokyo saatiyle 13:57 itibarıyla 139.26 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her 3 hisseye karşılık 5 hisse değer kazandı. Endeks 7. gününde de kazanmaya hazırlanıyor. Standard&Poor's 500 Endeksi dğn ADP Araştırma Enstitüsü'nün ABD'de istihdamın Şubat'ta 178,000 kişi artmasının ardından Mart'ta da ay 191,00 kişi arttığını açıklamasının ardından rekoru genişletti. Hükümetin tarımdışı istihdam verisi ise cuma günü yayınlanacak.

Çin'de olası bir teşvik açıklamalarına ilişkin Çinli yetlililerden daha pozitif açıklamalar beklediklerini söyleyen White Funds Management'ın yönetici direktörü Angus Gluskie, "Birkaç yıl önceki zayıf durumlarının ardından Avrupa ve ABD ekonomileri toparklanıyor. Genel olarak istiham ve genel ekonomik aktivite ilerlemeye devam ediyor" dedi.

Japon Topix Endeksi yüzde 0.7 kazançla 9. gününde de yükseldi ve 3 yılın en uzun süreli kazanç dönemini kaydetti. Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.2 artış kaydetti. Avustralya S&P/ASX 200 Endeksi ve Yeni Zelanda NZX 50 Endkesi yüzde 0.1'er kazanç sağladı. Hong Kong'un Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 tırmandı.