Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Batı Teksas (WTI) ham petrolü, Çin ve ABD'de azalan büyümenin dünyanın en büyük petrol tüketicilerinin talebini düşüreceği spekülasyonlarıyla düşüşün 4. gününe girerek, 3 ayın en uzun kayıp serisini kaydetti. Brent Londra'da yatay seyretti.

Vadelielr New York'ta yüzde 0.4 kadar geriledi. Çin yavaşlama işaretlerini dikkate alarak ekonomiyi desteklemek için önemler paketi tasarladı. Yatırımcılar, Fed Başkanı Janet Yellen'ın 31 Mart'ta ekonominin teşviğe "bir süre daha" ihtiyacının olduğunu belirttiği açıklamasını fiyatlıyor. NATO dışişleri bakanları Rusya'nın Kırım işgalinden dolayı gerilen Doğu Avrupa ülkelerine desteği arttıracakları taahhüdünde bulundu.

"Jeopolitik riskleri ve Yellen açıklamasını çıkarıp, Çin'deki düşen ekonomik performansı eklersek yüksek fiyatlar için destekleyici olmayan bir ortamdayız," diyen Sidney merkezli Barratt's Bulletin'in CEO'su Jonathan Barratt, "Gördüğümüz ralli düzeltildi," diye ekledi.

Mayıs vadeli WTI kontratı 43 sent kadar azalarak Nymex'te varil başına 99.19 dolara indi ve Singapur saatiyle 13:00'de 99.40 dolardan işlem gördü. Kontrat dün 12 sent kayıpla 25 Mart'tan bu yana en düşük kapanış seviyesi olan 99.62 dolara geriledi. Tüm vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 18 altında seyretti.

Mayıs vadeli Brent kontratı 11 sent artarak Londra merkezli ICE Futures Europe'da varil başına 104.90 dolara çıktı. Dün 5.17 dolar olan WTI ile Brent arasındaki fark 5.50 dolara çıktı.