Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, yerel seçimler nedeniyle 1. çeyrekte perakende sektörünün durağan geçtiğini belirterek, "2014 sonu için en az yüzde 10 büyüme, yatırım yapmamızın devamlılığını sağlaması açısından önemli" dedi.

Perakende sektörüyle ilgili soruları yanıtlayan Altunbilek, seçim öncesinde duraklayan perakende sektöründe, seçim sonrasında istikrarlı bir havanın hakim olmasını beklediklerini, istikrar ve güven olduğu sürece bu ülkede kazandıklarını yine bu ülkeye yatırmaya devam edeceklerini anlattı.

"İlk çeyrekte büyüme beklentimizin üzerinde olmadı. Yüzde 6-7'lik bir büyüme var. 2. çeyrekte de beklentimiz sektörün yüzde 10 büyümesi" diyen Altunbilek, 2014 sonu için en az yüzde 10 büyüme gerçekleşmesinin, sektörün yatırım devamlılığı açısından önemli olduğunu vurguladı.

Sektör çalışanlarının işini daha doğru yapabilmeleri için eğitim almaları gerektiğini, öncelikle Anadolu'dan başlamak üzere tüm bölgelerde eğitim vereceklerini ve bu doğrultuda, Perakendeciler Akademisi Projesi başlattıklarını belirten Altunbilek, "Perakendeciler Akademisi çok değer verdiğimiz bir proje. Alt yapısı hazırlandı. Tamamen online sistemle tüm bölgelerimize hizmet verecek. Ayrıca sadece uzaktan eğitimle değil, Federasyon çatısı altında herkes kendi bünyesinde akademi kurarak mutlaka çalışanlarımızı eğitmeliyiz. İlk işimiz akademiyi kurmak. 60 binin üzerinde çalışanımız var. Hepsi eğitilmeli. İşi geliştirmek, işi büyütmekte buradan geçiyor zaten. Akademi olmazsa, okul olmazsa, eğitim olmazsa biz farkındalık yaratamayız. Akademiyi onun için önemsiyoruz" diye konuştu.

Perakende Yasası'nın çıkması için bakanlıklarla görüşmelerinin de sürdüğünü dile getiren Altunbilek, şunları kaydetti:

"Yasa çıktığı zaman bize bir takım artıları olacak. Çalışanlarımızın daha huzurlu olması, kendilerine vakit ayırabilmeleri için mutlaka pazar günlerinin tatil olması, mutlaka zararına satışların önüne geçilmesi ve yan yana mağaza açılmasının azaltılması lazım diye düşünüyorum. Yasa, 2006 yılından bu yana gündemde, biz 2014'ün ikinci yarısında çıkmasını bekliyoruz. Avrupa'da tüm mağazalar pazar günü hatta cumartesi öğleden sonra kapalı. Yasa için bütün taleplerimizi ilettik, konuyu takip edeceğiz."

Sektörün devlet bütçesine sağladığı katmadeğer ve işsizliğin önüne geçilmesinde çok büyük katkısı olduğunu dile getiren Mustafa Altunbilek, perakende sektörünün büyümesinin Türkiye'nin büyümesi olduğunu, söz konusu yasa çıkması halinde sektörün daha kurallı büyüyeceğini söyledi.

AA