Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Güney Kore ekonomisi beklenenden daha hızlı büyüyerek, enflasyon baskılarını artırabilecek ve faiz artışını gerekçelendirebilecek hız kaydetti.

Merkez bankasının verilerine göre ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılası Ocak-Mart döneminde önceki çeyreğe göre yüzde 0.9 büyüyerek, Bloomberg anketine katılan 13 ekonomistin medyan tahmini olan yüzde 0.8 öngörüsünün üzerine işaret etti.

İhracat, wonun dolar karşısında geçtiğimiz yıl yüzde 8 değerlenmesine direnç gösterdi ve özel tüketim de artarak hanehalklarının rekor düzeydeki borç oranları ile başa çıkabildiğini ortaya koydu. Geçtiğimiz haftaki feribot kazasının ekonomik etkilerini değerlendiren merkez bankası, büyümenin bu yıl 2010'dan bu yana en hızlı seviyesini kaydederek, enflasyonu hedef bandına çıkaracağını öngörüyor.

Ekonominin ihracat, tüketim ve istihdam bakımından genel olarak iyi performans gösterdiğini söyleyen Tongyang Securities Inc.'in Seul'daki ekonomistlerinden Lee Chul Hee, "Enflasyon bu yıl yüzde 3'e yaklaşarak, en geç önümüzdeki yılın ilk çeyreğine karar faiz artışını tetikleyecek" dedi.

Won, dolar karşısında yüzde 0.1 güçlenerek 1038.25 düzeyine çıkarken, Kospi Endeksi yüzde 0.2 aşağıda seyrediyor.