Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisseleri, yatırımcıların kurumsal kârlara ağırlık vermesi ve Japonya merkez bankasının (BOJ) ek teşviklerde bulunmama kararı ile, dalgalı bir seyir izliyor. Fed bugün sona erecek olan iki günlük toplantı sonrasında para politikası kararını açıklayacak.

Çin'in en büyük hafif metal üreticisi olan ve Chalco olarak da bilinen Aluminum Corp. of China Ltd., ilk çeyrek kayıplarının genişlemesi ile yüzde 3.5 geriledi. Woolworths Ltd., satışlarının beklentinin altında kalması ile yüzde 1.9 değer kaybetti. Kyocera Corp. ise yıllık bazda kârının analist beklentilerini geride bırakması üzerine yüzde 3.4 değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek Hong Kong saati ile 14:29'da 137.31 puan olarak, erken saatlerdeki yüzde 0.4'lük kazancı sildi. BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda ve yönetimi, bugün açıklanan karara göre, parasal tabanda yıllık 60 ila 70 trilyon yen arasındaki artış hedefine bağlı kaldı. BOJ, satış vergilerinde 1 Nisan'da yapılan artırımın bir çeyrek dönemlik tüketim zayıflığını tetikleyeceği beklentisi sonrasında, ekonominin performansını dikkatle takip ediyor.

Mizuho Asset Management Co. yöneticilerinden Takashi Aoki, "Kimse değişiklik beklemiyordu. Değişiklik için ortalama beklenti Temmuz ayı, yani ikinci çeyrek verileri görüldükten sonra" dedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Ukrayna gerilimi ve Çin ekonomisindeki yavaşlama odaklı endişeler ile, bu ay yüzde 0.4 düşüş kaydetti. BOJ bugün para politikasında değişiklik yapmazken, ABD merkez bankası Fed'in aylık tahvil alım miktarını üst üste dördüncü toplantıda da azaltması bekleniyor.