Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisseleri, Telefonica SA'nın beklentilerin altında kalan geliri ve Petrofac Ltd.'nin kâr görünümünü düşürmesi ile, altı yılın zirvesinden düşüşe geçti. Nikel son dört yılın en büyük haftalık kazancına ilerlerken, Hindistan'da gösterge endeks zirve rekoruna yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 10:00'da yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu. Standard & Poor's 500 (S&P 500) vadelileri yüzde 0.1'den az gerileme kaydetti. Avrupa tahvillerindeki ralli, İspanya ve İtalya'da tahvil faizlerini rekor düşük seviyelere çekti. Hindistan'da Sensex Endeksi, gelecek haftaki genel seçimde muhalefet partisinin kazanabileceği söylentileri ile yüzde 2.5 sıçradı. Nikel bu haftaki yükselişi yüzde 11'e taşıdı.

Avrupa'nın Latin Amerika'da en büyük telekomünikasyon yatırımcısı olan Telefonica, kârında yüzde 14 düşüş açıkladı. Petrofac, proje ertelemelerinin gelirlerini olumsuz etkileyeceğini bildirdi. Almanya'da ticaret fazlası beklentinin altında artış gösterirken, Çin'de enflasyon son 18 ayın en yavaş düzeyinde gerçekleşti. Goldman Sachs Group Inc. ve JPMorgan Chase & Co. analistleri, Mario Draghi'nin dünkü açıklamalarının ardından, Avrupa Merkes Bankası'nın (AMB) Haziran ayı toplantısında faiz kesintisi yapmasını bekliyor.

BNP Paribas Fortis şef strateji yöneticisi Philippe Gijsels, "Bilançolar açısından karışık bir görüntü var. AMB'den dün aldıklarımız kesinlikle olumluydu, fakat bu iyimserliğin altında piyasanın tonu, gelirlerin önünde bazı endişe verici sorunlar olduğu şeklinde" dedi.