Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Goldman Sachs Group Inc., küresel ekonomik toparlanmanın 2015 yılına genişlemesi ile birlikte, emtianın varlık grubu olarak cazibesini koruduğunu kaydetti.

Jeffrey Currie ve Camien Courvalin'in liderliğindeki Goldman analistleri, dün tarihli raporlarında, Banka'nın emtia için 12 aylık tahsisini "underweight"ten "nötr"e yükselttiğini vurguladı. Analistler, nikel için üç ve altı aylık fiyat tahminlerini artırdı ve aluminyum ve çinko vadelilerinin 12 aylık fiyat tahminlerini daha yukarı seviyelere taşıdı.

Ham maddelerin toplam getirilerine göre düzenlenen Standard & Poor's GSCI Emtia Endeksi, küresel hisse senetlerindeki yüzde 2.3 ve Bloomberg ABD Hazine Tahvilleri Endeksi'ndeki yüzde 2.7'lik yükselişlerle birlikte, bu yıl yüzde 4'lük bir çıkış gerçekleştirdi. Citigroup Inc., geçen ay yaptığı açıklamada, emtia grubunun, ilk çeyrekte hisse senetleri ve tahvillerden daha iyi performans göstermeleri ile birlikte, yatırım porföylerini çeşitlendirmede tekrar ciddiye alınmasının zamanı geldiğini kaydetti.

Goldman analistleri, "Emtia bir çekişme durumuna sıkıştı," dedi ve "Küresel iş çevriminin önümüzdeki birkaç yıl için genişleme durumuna girmesi ile birlikte, emtia grubunun performansının iyileşmesini bekliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Goldman, emtia endeksinin önümüzdeki üç ay için değişiklik göstermeyeceği ve 12 aylık dönemde yüzde 2.2 düşeceği tahmininde bulundu. Banka, 13 Nisan'daki raporunda, 12 aylık süre için endeksin yüzde 4 düşeceği tahmin etmişti.