Advertisement

İspanya 1. Futbol Ligi'nde (La Liga) 2013-2014 sezonunu birinci bitiren Atletico Madrid, şampiyonluğu coşkulu bir kalabalıkla kutladı.

18 yıl aradan sonra gelen şampiyonluk kutlaması için Vicente Calderon Stadı'nda toplanan Atletico Madridli futbolcular ve teknik heyet, üstü açık otobüsle şehir içinde turlayıp, binlerce taraftarının kendilerini beklediği Neptün Meydanı'na geldi.

Stattan, Neptün Meydanı'na kadar Madrid sokaklarını dolduran kırmızı beyazlı taraftarların eşliğinde gelen Atletico takımının, meydana girişinde büyük bir coşku yaşandı. "Şampiyonlar, şampiyonlar, oley, oley, oley", "Atletico, Atletico" sloganları ile alana giren takım otobüsündeki futbolcular, daha sonra teker teker Neptün Anıtı'nın önünde kurulan sahneye çağrıldı.


-Arda Türk bayrağı ile meydana çıktı-

"Paslarıyla takımı yöneten, Türkiye'den gelerek taraftarı fetheden, unutulmaz bir gülüşü olan" futbolcu olarak sunulan Arda, sırtında Türk bayrağı ile sahneye çıktı.

Arda, sahne ortasına geldiği sırada İspanyol diskjokey, Tarkan'ın "Şımarık" şarkısını çalmaya başlarken, Türk futbolcu da bir süre dansla müziğe eşlik etti.

Atletico Madridli futbolcuların çoğunluğu, çocuklarını da yanlarına alarak taraftarın karşısına çıkmayı tercih ederken, meydanda büyük bir aileyi andıran, görüntü oluşturdular. Takım kaptanı Gabi, taraftara hitaben yaptığı konuşmada, "Bu başarı çalışmanın bir ödülü ama en iyisi gelmek üzere" diyerek Şampiyonlar Ligi finaline atıfta bulundu.

Teknik direktör Diego Simeone de futbolculara, kulüp yönetimine ve destek veren herkese teşekkür ettikten sonra, "Size sadece bir şey söyleyeceğim: Bu futbolcular şampiyonluğu kazanmanın yanı sıra herkese, (eğer inanılır ve çalışılırsa başarılır sözünü) gösterdiler" şeklinde konuştu.

Daha sonra Atletico'nun her kupa kazanmasında olduğu gibi kaptan Gabi, Neptün Heykeli'ne çıkarak Atletico Madrid Kulübü bayrağını ve atkısını astı. Kutlamalar sırasında geçen şubat ayında hayatını kaybeden Atletico Madrid'in unutulmaz ismi Luis Aragones de sık sık anıldı.

Çalınan müziklerle dans eden Atleticolu futbolcular ve taraftarlar, 24 Mayıs'ta Lizbon'daki Luz Stadı'nda, Real Madrid'e karşı oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinde kupayı kazanma sözü vererek 2 saat süren kutlamayı noktalandırdı.

Bu arada İspanyol basınının röportaj yaptığı Atleticolu taraftarların, en çok sevdikleri futbolcu sorusuna ilk olarak Diego Costa, daha sonra Arda Turan cevabını vermeleri dikkat çekti.


-Bütçe olarak geride-

2013-2014 sezonunda 120 milyon avro bütçeye sahip olan Atletico Madrid, La Liga'nın dünya devleri Barcelona (650 milyon avro) ve Real Madrid'in (580 milyon avro) beşte birinden daha az bir bütçeye sahip olurken, kadrosundaki futbolcuların bonservis değeri bakımından da rakiplerinin çok gerisinde bulunuyor.

Atletico Madrid'in kadrosunun değeri 231 milyon avro iken Barcelona'nın 587 milyon avro, Real Madrid'in de 572 milyon avro değerinde kadrosu bulunuyor.


La Liga'yı 28 galibiyet, 6 beraberlik ve 4 yenilgi ile tarihindeki en iyi istatistikle tamamlayarak şampiyon olan Atletico Madrid, 24 Mayıs'ta Lizbon'daki Şampiyonlar Ligi finalinde Real Madrid'e karşı oynayacak.