Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır, dünyanın en büyük metal tüketicileri Çin ve ABD'de artan fabrika üretimi ve stoklardaki düşüşün etkisiyle, üçüncü haftalık kazancına yönelerek Şubat'tan bu yana en uzun süreli kazanca yöneldi.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.4 artışla Tokyo saatiyle 16:02'de ton başına 6,901.25 dolar oldu. Bakır bu hafta yüzde 0.6 yükseliş kaydetti. Böylece bu yılki kaybını yüzde 6.2'ye indirmiş oldu.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economics verilerine göre, Çin'de öncü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) 49.7 oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 48.3 seviyesindeydi. Markit Economics'in açıkladığı ABD öncü imalat endeksi ise üretimin artmasıyla Mayıs ayında 56.2'ye yükseldi.Endeks bir önceki ay 55.4 seviyesindeydi.

Korea Exchange Bank Futures Co.'dan Chae Un Soo, "Dün, beklenenden iyi gelen imalat verileriyle, düşük stoklar ve spottaki yüksek primler bakırı destekledi" yorumunda bulundu.

Bakır dün LME'de ton başına 84 dolarla, 3 aylık kontratın üzerindeydi. Daha önceki vadeli işlemlerdeki yüksek fiyatlar genellikle kısıtlı stoklara işaret ediyordu. LME stokları düşüşünü 22. gününde de sürdürerek Eylül 2008'den bu yana kaydedilen en düşük seviye olan 177,350 tona geriledi.

New York Comex'tye işlem gören Temmuz vadeli kontrat yüzde 0.4 artışla pound başına 3.1545 dolar oldu. Şanghay'da Ağustos vadeliler yüzde 0.9 değer kazanarak ton başına 48,700 yuana (7,806 dolar) ulaştı.

Nikel ise Londra'da yüzde 0.5 yükselişle 19,790 dolara çıkaraj haftalık kazanca hazırlandı. Paslanmaz çelik yapımında kullanılan metaller, dünyanın en büyük nikel madencisi Endonezya'nın Ocak ayında işlenmemiş cevher sevkiyatını yasaklamasıyla, LME'de en iyi performans gösteren altı metal arasında yer alıyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 42 yukarıda seyrediyor.

LME'de alüminyum ve çinko düşerken, kalay yükseldi.